Ostukorv 0

Logo Tere tulemast!

Tooted 1 kuni 5 koguarvust 359

Lehekülg:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Tänapäeval on koerad rohkemat kui koduvalvurid ning paljud inimesed võtavad endale koera just selle mõttega, et harrastada mingit kindlat spordiala. Eestis on mitmeid erinevaid ja väga vahvaid hobisi, mida koertega teha saab ning meie oleme üheks hobiks enda jaoks valinud agility.

 

Agility on spordiala kus koerajuht ja koer peavad tegema usaldusväärset koostööd, et läbida erinevatest takistustest koosnev rada. Meie alustasime agilityga siis, kui Rocco oli 4-kuune krutskeid täis kutsikas. Loomulikult ei hakata kutsikatega kohe takistusi hüppama, kuid on mitmeid harjutusi ja käske mis on vaja selgeks saada enne, kui üldse raja ning takistustega tutvust tehakse. Kui Raphael meile tuli, oli mul kindel soov ka tema agility’ga kurssi viia ja praegu treenimegi kolmekesi treeneri käe all Eesti ühes parimais treeninghallis Vastse-Kuustes, mis on spetsiaalselt ehitatud agility harrastamiseks.

 

Kuna nagu igas treeningus ikka, on oluline koera õige asja eest kiita, siis on preemia trennis väga oluline. Rocco lemmik preemia on mäng - peale igat õigesti tehtud harjutust ootab Roccot mänguasjaga sikutamine ja tema jaoks on see maailma parim asi üldse.

Raphaeli puhul aga on oluline, et preemia oleks söödav, kuna söök on see, mis just teda kõige rohkem motiveerib. Maius peab trennis kindlasti olema selline, mis koerale väga-väga meeldib. Meie kasutame tihti trennides näiteks Platinum Click-Bits’e, mida ei pea enam väiksemaks lõikama ja mis on täpselt paraja suurusega meie koertele. 

 

 

Peale agility tegeleme me veel ühe hobiga milleks on näitustel käimine. Näitustel hindab kohtunik koera vastavust tõustandardile. Näituseringis on samuti väga oluline koera ja omaniku vaheline koostöö, kuna hästi esitatud koer võib jääda kohtunikule paremini silma. Näitustel peab koer laskma ennast kohtunikul katsuda ning samuti peab koer laskma enda hambaid vaadata. Kõike seda tuleb koerale väiksest peale õpetada, et näitustel ei tekiks olukord, kus koer ei lase kohtunikul ennast katsuda.

Nii nagu enne agility võistlusi tuleb koertega trenni teha, võiks ka näituste jaoks valmistuda. Näituste jaoks saab õpetada koera näituserihmaga jooksma ning kindlasti tuleks harjutada ka seismist. Kui agility võistluste puhul on alati rada nö üllatus ja seda tuleb õppida vahetult enne starti, siis näitustel toimuv on üldiselt koguaeg sama ja üllatusi seal väga ette ei tule (selles osas, et mida ringis tegema peab). Ka näitustel on preemia oluline, kuna koertel tuleb tihti pikemalt näiteks paigal seista ning see kõik võib eriti just aktiivsete koerte jaoks vahest keeruline olla. Seega on ka näitustel maius ja koera premeerimine väga oluline. Ka näitustel peab maius olema midagi sellist, mida koer kindlasti tahab ja mis tema jaoks väga ahvatlev on. Maiuste puhul on ka teada „reegel“, et mida suuremat pingutust koeralt nõutakse, seda suurem ja parem võiks olla ka preemia. Kindlasti võiks aeg-ajalt maiuste maitseid vahetada, et koeral ei tekiks tüdimust ning oleks põnev alati koostööd teha.

Spordialasid, mida koertega harrastada, on Eestis tegelikult väga palju. Tuleb leida see õige, mis Sulle ja Sinu koerale kõige paremini sobib ja ongi tore võimalus koos koeraga veeta kvaliteetselt ja mõnusalt aega!

 

 

Autor: Gete (www.instagram.com/rocco_raphael_theaussies/)

Posted in Harrastused Koer Koeratoit By Karin Ivanova

Nagu eemises postituses rõhutatud (loe SIIT), siis väga suur osakaal koera koolitamisest on just kodusel harjutamisel. Kutsikakool annab omanikule oskused oma koera õpetada ning neid kasutades ja korrapäraselt harjutades omandabki koer paljud käsklused. Põhimõtteliselt saab õpetada käsklusi kõikidele koertele, selle omandamise kiirus sõltub eelkõige omaniku initsiatiivist ning mingil määral ka koera tõust - mõned lihtsalt on kiiremad õppijad kui teised. Corgisid pean ise pigem kiireteks õppijateks.

Oleme õpetamisel kasutanud ka mõnda raamatut, näiteks „Mänge ja trikke koertele“, mis on olnud suureks abiks koolitusprotsessi lihtsamaks muutmisel. Samuti oleme sellest raamatust leidnud uusi põnevaid trikke, mida Ericule õpetada.

Meie eesmärgiks oli Ericu kutsikaperioodil eelkõige see, et ta kuuletuks meile kenasti ning täidaks käsklusi ka siis, kui ta pole rihmas - see on siiani ka väga hästi toiminud.

Oleme viimasel ajal mõelnud ka mõne uue triki õpetamisele – kui lugejatel on põnevaid mõtteid või ettepanekuid mida koerale õpetada, siis andke teada, proovime Ericuga järele.

MAIUSED

Oleme 2,5 aasta jooksul Ericule andnud mitmeid erinevaid maiuseid. Lisaks spetsiaalselt koertele mõeldud maiustele oleme kasutanud ka näiteks viinerit, pihvi või juustu. Kuna osaleme Ericuga ka koerte näitustel, siis on oluline, et maius talle väga meeldiks ja motiveeriks tegema käsklusi ning kuuletuma. Näituste puhul on see oluline, kuna keskkond on võõras, õhus on palju uusi ja huvitavaid lõhnu ning muidugi on segavaks teguriks teised koerad.

 

 

Ühel sellisel näitusel saavutas Eric auhinnalise koha ning sellega koos saime premeeritud Platnium Fit-Sticks Chikcen+Lamb maiusega. Juba topsi avades sattus ninna mõnus aroom ning Ericu reaktsiooni nähes oli selge kui väga see talle maitseb. Antud maiuse puhul on kasutatud ligi 80 protsenti kana- ja lambaliha ning lisatud on ka riisi, mis on väga heaks süsivesikuallikaks. Lisaks eelpool nimetatule, on samast sarjast ka Fit-Sticks Chicken+Rabbit ehk kana- ja küülikulihaga maius.  

Meile meeldib, et Fit-Sticks maiused on mahlased ja pehmed ning hõlpsasti murtavad, mis annab võimaluse need omakorda pisemateks tükkideks murda ning näitustele või jalutuskäikudele kaasa võtta või lihtsalt harjutuste premeerimiseks anda. Vähemtähtis ei ole ka asjaolu, et maiused on pakendatud vastupidavasse topsikusse, kus neid on mugav hoiustada. Nendele, kes soovivad oma koertele osta juba algselt pisemaid maiuseid, soovitame Platinum Click-Bits Chicken+Lamb maiust, mis on juba väiksemateks tükkideks tehtud. 

Oleme Platinumi maiuseid kasutanud juba mõnda aega ning iga kord tundub, et Eric teeks nende saamiseks kõike. Kui maiust käes hoida, siis tal on vahva komme näidata korraga ette kõik trikid, mida ta oskab, mis on päris humoorikas vaatepilt. 

Kokkuvõtteks soovitame koera võtmisel kindlasti läbi käia kutsikakoolist, kuid ära ei tohiks unustada ka kodust koolitamist, mis tegelikult panebki aluse kuulekale koerale ning pakub talle igpäevaselt mõnusat tegevust ja peamurdmist.  

Ericu toimetamistel saab silma peal hoida jälgides tema sotsiaalmeedia kontosid Facebookis ja Instagramis.

 

Autor (tekst ja pildid): Riina Kranich

Posted in Kutsikas Harrastused Koer Sõnakuulelikkus Koeratoit By Karin Ivanova

Selles postituses räägime kuidas kaks algajat koeraomanikku oma esimest koera koolitasid ja õpetasid ning ning mis sellest tänaseks päevaks välja tulnud on.

Et alustada algusest, tuleb minna tagasi aastasse 2016 kui meiega liitus pisikene corgi kutsikas, kellele kasvataja on tema pontsaka välimuse tõttu pannud nimeks Eric. Huvitav fakt - Ericu nimi on inspireeritud tuntud personaaltreeneri ja toitumisspetsialisti Erik Orgu järgi, kes on rõhutanud, et tervislikult toituda on võimalik ka ilma nälgimata. Kuna Ericu kutsikaaegne vorm oli selline mõnusalt pontsakas ja ta oli suurim kutsika pesakonnas, siis oli see nimi just temale sobiv.  Kuna ta oli kasvataja juurest tulles sellega harjunud, ei hakanud me seda muutma ning nimeks saigi koerale mitte just nii tavaline – ERIC.

Ajast veidikene ette rutates saame öelda, et Eric on täiskasvanud eas pigem kõhn olnud. 

 

ESIMESED ÕPETUSED

Millega me Ericu puhul alustasime? Olime hoolikult valmistunud ning pesa ja kõik vajalik oli Ericut juba kodus ootamas.  Tulles koju hakkasime teda järk-järgult keskkonnaga harjutama. Esimesed ööd olid keerulised, sest kutsikas niutsus ja soovis oma pesakonna juurde saamist. Mõne aja pärast see lõppes ning ta harjus meiega.

Kutsikaaja suurim väljakutse kõigile koeraomanikele on ilmselt harjutada oma koer õigel ajal ja õigesse kohta häda tegema. Sellega juhtus vähemalt meie puhul üks väga müstiline asi. Nimelt tegi Eric nr 2 häda oma kutsika aja jooksul tuppa täpselt 3 korda, millest esimesed kaks oli esimestel päevadel ning kolmas mingi kõhuhäda tõttu, ülejäänud korrad tegi ta kenasti oma hädad õues. Küll aga oli pissimisega natukene keerulisem ning see vajas eraldi lappide põrandale panemist. Algselt maha laotatud lappidest võttis Eric ühe lapi kiirelt omaks, kuhu ta kodus olles pissis ning ka tema pesaks olevas suures puuris olid lapid maas. Seejärel vähendasimegi lappide arvu põrandal ühe peale ning õige peame saime juba ka selle ära võtta. Vahel juhtus küll õnnetusi, aga pigem olid need erandlikud juhtumid. Julgeksime lappide maha panekut kõigile kutsikaomanikele soovitada, samuti ei tohiks karta jätta kutsikat natukene pikemaks ajaks üksinda. Meie näiteks ei käinud kordagi Ericuga öösiti pissiringil ning seetõttu õppis ta ilmselt üsna kiiresti hommikuni vastu pidama. Kindlasti kasutas ta pesaks olevasse puuri pandud lappe, kuid selline korraldus andis talle infot, et väljas käimistel on teatud intervallid. Alguses oli kindlasti raskem, kuid kasvades suutis ta kenasti jalutusest jalutuseni vastu pidada. Väga oluline on sealjuures mitte ära unustada kiitmist. Iga kord, kui ta tegi oma häda lapile või õue, siis kiitsime ja andsime maiuse. Kui juhtubki õnnetus ja häda tuleb näiteks vaibale, siis tuleb see vaikselt ära koristada ning mitte koera selle eest noomida. Koeral peab olema kasvamiseks mõnus ja stressivaba keskkond, kust ei puudu ka paras annus mõttetööd.

 

 

KUTSIKAKOOL JA NÄITUSEKOOL

Kui olmega seotud väljakutsed olid seljatatud, siirdusime Ericuga kutsikakooli, et täiendavat mõttetööd ja kuulekust harjuda. Kutsikakooli valisime pärast pikemat arutelu ja võrdlemist eelkõige piirkonna ja kohtade olemasolu põhjal. Iganädalaste tundide jooksul sai Eric palju sotsialiseeruda ning meie koeraomanikena väga palju targemaks. Eric õppis kutsikakoolis peamisi käsklusi nagu näiteks „istu“, „lama“, „juurde“ ning hoidma silmsidet omanikuga, liikuma rihmaga ja tulema juurde distantsilt.  Need oskused omandas ta üsna kiirelt ja ka hetkel tulevad need tegevused tal unepealt. Kutsikakooli puhul on loogika selline, et kohapeal tehakse harjutused läbi, kuid peamine kinnistamine jääb omanikel ikkagi kodustes tingimustes tehtud harjutuste abil. Oluline on aga silmas pidada, et kutsikas väsib kiirelt ja korraga väga pikalt harjutusi teha pole mõistlik. Iga omanik näeb oma koera väsimusmärke ilmselt kõige paremini, meie puhul oli maksimaalne harjutamise aeg umbes 10-15 minutit.

Lisaks kutsikakoolile läksime enda ja Ericu harimiseks ka näitusekooli, mis õpetab peamisi tegevusi, mida näitustel teha tuleb.  See oli üsna põnev koolitus ning kuna meil oli ka eelnev näitusekogemus all, siis saime lihvida neid tegevusi, mis hetkel veel konarlikult välja tulid.  Näitusekoolitusel õpetati koeraga liikumist, demonstreerimist, kohtuniku katsumise ja vaatamise peale rahulikuks jäämist, seismist ja muid vajalikke elemente. Koolitus koosnes 4 tunnist ja võime seda igati soovitada. Isegi kui pole soovi hakata pidevalt näitustel käima, siis on see lihtsalt üks väga huvitav ja hariv koolitus, mida oma koeraga koos läbi teha.

Ericu puhul on näitustel osalemisel suurimaks mureks hajameelsus ja kohatine peata olek, mis tulenevad lõhnadest ja teistest koertest. Kuigi ta teeb oma käsklused ringis kenasti ära, siis on ikkagi märgata, et ta on oluliselt rohkem hajevil kui teised sama tõu koerad. Järeleaitamist vajaks ka kõrval kõndimine, sest lõhnade tõttu on tal pidev soov minna uudistama, mitte korrektselt käsklusi täita. Siiski oleme nüüd tajumas, et Eric on vanusega rahulikumaks muutunud. 

Järgmises osas peatume lähemalt kuidas koera ise kodus õpetada.

Ericu toimetamistel saab silma peal hoida jälgides tema sotsiaalmeedia kontosid Facebookis ja Instagramis.

 

Autor (tekst ja pildid): Riina Kranich

Posted in Kutsikas Harrastused Koer Sõnakuulelikkus Koeratoit By Karin Ivanova

Koeraspordis ehk agility’s on kindlad reeglid, kuidas ja kui kiiresti peab koer takistusi läbima. Eesmärk on arendada kiirust ja täpsust, et saavutada võimalikult puhast tulemust. Selleks, et parimat tulemust saavutada, ei piisa aga pelgalt treeningust.

 

Treeningust vaat et olulisemgi on terviklik suhe oma koeraga. Koer peab tundma, et tema inimene on hea ja õppida on tore. Kui tulemus ja poodiumikoht muutuvad kõige olulisemaks, võib agility olla nii koera kui ka koerajuhi jaoks suur stressiallikas ning tihti kannatab seeläbi ka suhe koeraga. Kui koer tajub inimese rahulolematust, on tal uusi oskusi raskem omandada ja sooritust korrektselt teha. Tulemused tulevad aga iseenesest, kui keskenduda võitmise asemel hoopis koostööle.

 

Vundamendi ehitamine algab juba kutsikana – peamine on võtta koeraga tegelemiseks aega ja tekitada koerale õpiharjumus. Kui olete kutsika-aja maha maganud, ärge heitke meelt – agilityga võib alustada ka täiskasvanud koeraga. Parimad agilitykoerad tulevad suurepärasest koostööst oma inimesega - mängige koeraga, õpetage talle jõukohaseid trikke, jagage ülesanded väikesteks etappideks ja laske koeral tihti õnnestuda, kiites seda kõike vääriliselt. Jälgige koera - kui koer on väsinud, lõpetage kohe. Kui koer õnnestub, premeerige teda ja laske tal enne uute ülesannete juurde asumist võidust rõõmu tunda! Igal koeral on erinevad motivaatorid, nagu näiteks toit, sikutamine, tagaajamine, müramine, ujumine jne. Leidke üles just teile sobivad ja kasutage vastavalt sooritusele. Koera tuleks premeerida ka vaid soovi eest teiega koos olla ja koos mõelda. Arvestage, et ka julgustav hääletoon on preemia.

Õpiharjumusega koer, kes hindab koostööd inimesega, hakkab nagu sportlanegi tajuma oma edu. Koerad teavad, kui neil sooritus õnnestub ja nad naudivad seda. Ja ühtäkki, kuigi sa võitmisele ei keskendunudki, avastad, et raja läbimine oma parima sõbraga oli lihtne nagu lapsemäng ning rõõm targast ja õnnelikust koerast kordi suurem kui mistahes poodiumikoht.


Jaanika Lillenberg
Agility Arenguseltsi juht ja agility treener

Posted in Kutsikas Harrastused Koer Sõnakuulelikkus Koeratoit By Karin Ivanova

Koerad ujuma

20.07.2017 11:40

Ujumine on suurepärane aktiivne tegevus, et hoida koera heas vormis. Ujumine tugevdab lihaseid ja sobib ideaalselt kaalu langetamiseks.

IMG_2729.JPG

 

Enamus koeri oskavad ujuda ilma õpetamata, kuid ülejäänuid tuleb alguses julgustada ja juhendada. Kui koer ei oska ujuda, on suurepärane idee kasutada päästeveste, mis aitavad koeral paremini vee peal püsida. Kutsikat ujuma õpetades soovitan alguses ka endal jalgupidi vette minna, et koera julgustada. Mõne koera puhul aitab ka teine koer, kes oskab ujuda ja naudib vett. Minu kaks nooremat koera on õppinud just teise koera eeskujul ujuma.

Kui koer oskab juba ujuda ja armastab vett, siis saab kasutada erinevaid ujuvaid mänguasju vees mängimiseks. Meie koerad armastavad väga mänguasju veekogust ära tuua.

IMG_2824.JPG

 

Järves, meres või mujal koeri ujutades tuleb kindlasti jälgida, et see ei segaks teisi inimesi ja koeri. Avalikus rannas pole koeri arusaadavatel põhjustel ujutada lubatud, parem on leida mõni kõrvaline koht ja õnneks leidub selliseid kohti Eestimaal küllaga.

Tähelepanelik tuleb olla kui koer joob järve/mere vett, sest see võib põhjustada erinevaid kaebusi. Tavaliselt võtan puhta vee ja kausi kaasa, eriti mere ääres koeri ujutades.

Ilusat suve! Loodame, et ujumise ilmasid tuleb sel suvel palju :)

Autor: Elen Kivi-Paju, Kennel Ability

Posted in Kutsikas Harrastused Koer Koeratoit By Karin Ivanova

Tooted 1 kuni 5 koguarvust 359

Lehekülg:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5