Väikeste koerte keskmine eluiga on pikem kui suurt tõugu koerte oma. Päris väikesi koeri peetakse eakateks alates 10-12 aasta vanusest, keskmist kasvu koeri umbes 8-10 aastaselt ning päris suuri koeri juba 6-8 aastaselt. Tänu parematele elutingimustele on lemmikloomade eluiga võrreldes varasemaga pikenenud.

Sagedamad tervisehädad eakatel koertel on rasvumine, südamehaigused, liigeseprobleemid, hambakivi ning igemepõletik, kasvajad, diabeet, neeruhaigused ja käitumishäired (seniilsus).

Vana loom muutub aeglasemaks, karvkate hallineb ja muutub ka käitumine. Ent nii mõnigi kord peetakse haigustunnuseid ekslikult normaalseteks vananemisega kaasnevateks ilminguteks ning ei pöörata neile piisavalt tähelepanu. Ilmekaks näiteks on koerad, kes sageli kannatavad kaugele arenenud liigesehaiguse tõttu tugevat valu. Seetõttu võib ka kõige tavalisem jalutuskäik olla eakale koerale tõeline piin, ent koeraomanik arvab, et koer on lihtsalt vana ega tunne jalutamisest rõõmu.

Märka muutusi!

Kui loomal esinevad järgmised tervisehädad, oleks mõistlik konsulteerida loomaarstiga. Tegemist võib olla haigusega, mida saab ravida. Nii saate looma vanaduspäevi palju meldivamaks muuta.

 • Kiire kehakaalu langus

 • Isu vähenemine või suurenemine

 • Kõhulahtisus, oksendamine

 • Pidev ülisuur janu ja urineerimine

 • Kiire väsimine

 • Köha

 • Rahutus

 • Raskused tõusmisel ja mahaheitmisel

 • Kuulmise ja nägemise häired

 • Karva enneaegne hallinemine

 • Käitumishäired


Soovitused eaka looma omanikule:

Hoidke looma kehakaal normis. Rasvumine soodustab südame- ja liigesehaiguste ning suhkruhaiguse teket. Ülekaalust vabanemine on paljude haiguste ravi võtmeteguriks – näiteks osteoartriidi puhul ei ole ravimitest suurt abi loota, kui liigeste ülekoormust ei vähenda. Õige toitmine aitab vananemisprotsessi aeglustada.

Jälgige oma koera hammaste olukorda. Hambakivist võib tekkida terve rida probleeme, millest põhiline on igemete pidev põletikuline seisund. Sealt võivad bakterid tungida vereringesse ning tekitada põletikke kõikjal. Pikaajalise igemepõletikuga seostatakse näiteks südameklappide deformeerumist, neerupõletikke ning selgrooprobleeme.

Käige regulaarselt tervisekontrollis, eaka loomaga vähemalt kaks korda aastas. Osades loomakliinikutes on välja töötatud geriaatrilise skriiningu programm, mis võib sisaldada kliinilist ülevaatust, vereanalüüse ja muid spetsiifilisi teste vastavalt looma varasematele terviseprobleemidele.

Jälgige oma koera. Sageli jäävad mõned haigusnähud loomakliinikus märkamata, sest loomad püüavad võõraste ees oma nõrkusi varjata. Ka mitmed muud haigusnähud on märgatavad just pererahvale: käitumishäired, liigne janu, kiire väsimine, isutus jne.

Regulaarne karvastiku korrashoid on tähtis igas eas lemmikloomale, eriti aga eakale. Just kammimise ajal võivad ilmsiks tulla algjärgus nahaprobleemid ning kasvajad. Naha ja karva pidev hooldus võimaldab olla loomal kontaktis inimesega – just eakad koerad võivad pererahvast veidi võõrduda.

Vanemas eas muutub koerte seedimine viletsamaks. Väheneb looma võime toitaineid omastada, sagenevad ebameeldivad intsidendid hädade tuppa tegemise kujul. Eakas loom peab saama täisväärtuslikku ja kergesti seeditavat toitu. Toiduained, mida loom varem heameelega sõi ja vaevata seedis, ei pruugi enam sobida.

Vanal loomal halveneb võime tajuda lõhna ja maitset. Sellega võib kaasneda kehv isu. Kui toit ei ole piisavalt ahvatleva lõhnaga, ei pruugi nad süüa, tekib toitainete puudus ning loomad kõhnuvad.

Kuidas oma eakat lemmikut aidata?

Maailma juhtiv toidulisandite tootja VetPlus pakub unikaalse koostisega, kliiniliste uuringutega tõestatud, toidulisandeid aitamaks tõsta eakate lemmikute elukvaliteeti.

SYNOQUIN EFA – toidulisand liigeseprobleemide korral. Loomaarstide esmane valik liigesepreparaatidest. Synoquin EFA on kasutatud ja testitud üle kümne aasta ning selle toime kliiniliselt tõestatud.

GOMEGA® -  toidulisand on välja töötatud koerte kardiovaskulaarse tervise ja neerude töö toetamiseks. Kliinilised uuringud on tõestanud, et omega-3 rasvhapete lisamist toidule seostatakse  südame arütmia vähenemisega. Samuti on omega-3 rasvhapete tarbimisel südamepuudulikkusega koertel täheldatud eluea pikenemist ja elukvaliteedi paranemist.

COMPLIVIT on kassidele ja koertele välja töötatud suure energiaväärtusega toidulisand, mis sisaldab olulisi aminohappeid, vitamiine, mineraale, prebiootikume ja immuunsüsteemi tugevdajaid. Maitsev pasta toitmise täiendamiseks ja isu parandamiseks.

ORAL CLEAN+CARE 3-in-1-GEL kujutab endast täiuslikku suuhooldust koertele ja kassidele, Oral Clean+Care eemaldab hambakivi tõhusalt, parandab igemepõletikke, annab värske hingeõhu ja hooldab hambaid ning igemeid looduslikul viisil.