Dr Sveta Belova - Aasta Loomaarst 2010, premeeritud Remedium AS poolt 10 000 krooni suuruse preemiaga - lõpetas augustis Euroopa Veterinaardermatoloogia Kolledži ning sellega sai temast esimene selle ala spetsialist Eestis ning kogu Baltikumis. Teeme lähemalt tutvust Dr. Belovaga ja uurime millega tegeleb veterinaardermatoloogia.

Millega tegeleb veterinaardermatoloogia?


Veterinaardermatoloogia tegeleb loomade naha- ja kõrvahaigustega. Igapäevaselt tegelen ma  koerte ja kasside nahahaigustega ning vahel ka hobustega. Hobuste nahaprobleemid ja töö nendega on väga huvitav ning minu soov on ka selle loomaliigiga rohkem tegeleda. Mis puudutab pisinärilisi ja eksootilisis lemmikloomi, on kogemused vähesed ning hetkel ma selles suunas areneda ei plaani.

Keda Sa tihedamini näed, kas koeri või kasse?

Koeri.  Kui Zürichis olid patsiendid enam vähem pooleks, siis Eesti kohta arvan, et kindlasti on ka palju nahaprobleemidega kasse, aga minu vastuvõtule jõuab enam koeri.

Kui tihti esineb koertel nahaprobleeme?

Võiks öelda, et iga viies koer, kes astub kliinikusse, on nahaprobleemiga. Peamised haigused on nahaparasiidid (kirbud ja sügelislestad) ja allergiad (toit ja keskkonnast tulevad allergeenid).

Minu koer  sügeleb, kas peaksin pöörduma dermatoloogi poole?

Kui tegemist on esmakordse probleemiga, siis üldjuhul ei pea ning enamasti üldarst saab sellega ise hakkama, sest tegu võib olla nahaparasiitidega.

Kui juhtum on krooniline, jäänud Teie jaoks lahenduseta, oleks mõistlik otsida abi spetsialistilt.

Üks minu eesmärke on jagada  oma õpitud teadmisi ka tudengitele ja teistele loomaarstidele, et nende põhjal suudaksid nad otsustada, kas tegemist on lihtsa või keerulise juhtumiga.

Ideaalne oleks, et üldarst saaks operatiivselt teha õige otsuse, kas see patsient vajab või ei vaja spetsialisti ning vajadusel ta sinna suunata.


Kus saab Dr Belova vastuvõtule tulla?


Hetkel võtan vastu Tartus Maaülikooli kliinikus ning Tallinnas Billy loomakliinikus.


Jälgi Dr Sveta Belova nõuandeid edaspidi meie blogis!


Küsitlesid Kersti Ludvig ja Anu Poopuu.

Vastas Sveta Belova