Kuigi päike käib üha kõrgemaid kaari ja õhus on kevade lõhna, on talispordi harrastamiseks veel aega küllaga. Hooaja lõpus toimuvad mitmed suured võistlused. Sellel nädalavahetusel asuvad Alaskal teele suurel koerarakendite kestvussõidul Iditarod osalejad.


Iditarod viib kelgujuhid rannikulinnast Anchorage Beringi mere äärde Nome’i. Rakendis on 12-16 koera ning 1150 miili ehk 1850 km pikkune teekond võtab aega 10-17 päeva. Võistlus algab igal aastal märtsi esimesel laupäeval ehk sellel aastal asuvad sõitjad teele 5.märtsil. Sellel aastal stardivad 62 rakendit, neist 15 juhivad naised.


Teekonnal läbivad nad 23 kontrollpunkti, kus nad saavad varusid täiendada ja puhata. Koerad vaadatakse pidevalt veterinaaride poolt üle ja rajale lubatakse ainult terved ja vormis koerad.


Võistlus kulgeb ajaloolisel postiteel, mis ühendas rannikulinnu Alaska lääneosa kaevandusasumitega. Varustus ja kirjad toodi kohale ja kuld veeti välja. Seda kõike koerarakendite ja nende juhtide abil. 1925. aastal puhkes Nome’is difteeria ja rakendijuhid ning nende koerad mängisid olulist rolli piirkonna vaktsiiniga varustamises. Esimese Iditarod toimus 1973.aastal.


Võistlus toimub väga vahelduval ja väljakutseid pakkuval maastikul. Teekonnale jäävad mäed, tundra, tihedad metsad, külmunud jõed ja tuultest räsitud rannik. Keerukust lisab ilm, sest valitsevat suured miinuskraadid, nähtavust piiravad tuul ja tuisk ning nagu põhjapoolkerale kohane, saadavad võistlejaid praegu veel pikad ja pimedad ööd.


Alaskalased ise on võistluse üle ääretult uhked, sest see hoiab elus nende jaoks nii olulist kelgukoerte traditsiooni. Iditarodi korraldamisel panevad käed külge pea kõik, kes rajaäärses piirkonnas elavad.


Kuigi igal võistlejal on oma taktika ja lähenemine nii koerte söötmisele kui ka sõiduajale (öösel või päeval), on samas olemas kindlad reeglid, mida iga osaleja peab järgima. Näiteks peavad sõitjatel kohustusliku varustusena kaasas olema paks talvejope, talvine magamiskott, kirves, lumeräätsad, enda ja koerte toit ja papud kõigile koertele, vältimaks teravast jääst tingitud käpavigastusi.


Võistluse lõpetajad, nii esimesed kui ka viimased (viimast rakendit rajal kutsutakse punaseks laternaks) leiavad koha rakendispordi austajate südametes üle maailma.


Iditarod’i kulgu ja tulemusi saab jälgida www.iditarod.com


Pikim Euroopas peetav rakendivõistlus www.finnmarkslopet.no