Svetlana Belova, loomade nahahaiguste spetsialist, räägib lühidalt sellest, mis on kärntõbi, kuidas seda ära tunda ja mida ette võtta.Mis on „ rebaste kärntõbi“?


Viimasel ajal minu juurde on pöördunud üsna palju koeromanike murega – „kardan, et minu koeral on kärntõbi“. Kusjuures mõnedel oligi õigus.Mis haigus see selline on?


Kärntõbi, ehk sügelised, ehk sarkoptoos on sügelislestade Sarcoptes scabiei poolt põhjustatud nakkav nahahaigus. Sarcoptes leste koeraga “jagab” Eestis rebane ja kährikkoer. Teistel loomadel (nt sigadel) ja inimestel on oma Sarcoptes´e variant ja koer nende jaoks ohtlik pole.Kuidas koerad nakatuvad?


Suheldes haigete koertega, kuid mitte ainult. Lestad võivad sobivates tingimustes mõned päevad ka keskkonnas elada ja oodata kuni lähedal liigub järgmine potentsiaalne peremees. Seega tihti nakatuvad õues elavad ja metsas jalutavad koerad, sest põhiline parasiitide “kandja” on rebane.
[caption id="attachment_2739" align="alignright" width="199" caption="Koer sarkoptoosiga (pildi autor S. Belova)"]Koer sarkoptoosiga (pildi autor S. Belova)[/caption]

Kuidas väljendub?


Peamine sarkoptoosi tunnus on tugev sügelus. Koer meeletult kratsib, näksib ja lakub ennast. Tekivad nahalööve, koorikud, kärnad ja karvutud laigud. Sarcoptes lestade “lemmikkohad” on kõrvad, käpad (küünarnukid ja kannad) ja kõhualune.Kuidas diagnoosida ja ravida?


Sarcoptes leste saab leida nahakaapetes, kuid kahjuks ei õnnestu see alati. Sellepärast on väga tähtis ravida koeri kellel on “kärntõbi” kahtlus isegi siis, kui lestad ei ole leitud. See on hea prognoosiga nahahaigus, sest parasiitidest on lihtne lahti saada, kuid vahel läheb päris kaua aega (6-8 nädalat) kuni koer on absoluutselt terve. Raviks kasutatakse peamiselt Stronghold®Pfizer ja Advocate®Bayer spot-on´e (tilgad turjale, retseptiravimid), vajadusel ka antibiootikume ja preparaate sügeluse vastu. Ravima muidugi peab ka teisi, haige koeraga kontaktis olnud, koeri.