Inimene on pidanud vähemalt 10 000 aastat lemmikloomi. Ja võibolla ongi meil koerad olemas osaliselt tänu inimeste, eriti lastevajadusest lemmikloomade järele.
Enne kui võtad koera, mõtle hoolega. Arvesta, et kutsikast kasvab koer, kelle eest vastutad SINA.

Koer – sõber , kaaslane, pereliige järgmised 10-15 aastat! Seetõttu ära otsusta seda hetke meeleolu ajel. Eriti kui oled otsustanud võtta tõutu koera, pead olema ettevaatlik, sest pole teada kui suureks ja millise iseloomuga koeraks ta kasvab. Ei ole harvad juhused, kui ostetakse paberiteta Bolonka, kellest kasvab hoopis Dogi või ostetakse paberiteta Doberman, kes jääb taksimõõduliseks.

Kas valida isane või emane koer?

Erinevalt emastest on isased :

-iseteadlikumad

-elujõulisemad

- alluvad aastaringselt suguinstinktile

- „Isastel on koguaeg jooksuaeg“

-vajadus märgistada

- rohkem järjekindlat õpetamist

Vähemalt kaks korda aastas tuleb emaste koerte puhul arvestada kuni kolmenädalase jooksuajaga. Innaajal on tugev voolus esimesed 8 päeva (veri algul tume, siis helepunane). Pärast 8 päeva muutub veri kollakaks ja hakkab lõhnama. Lõhn kestab 12-13.päevani. 8-13. päev alates innaaja algusest on paaritamise päevad. Muul ajal on emaste koerte hooldamine ehk kergem, sest neile on omane suurem hingeline kontakt ja sõltuvus inimesest. Kogemused näitavad, et kui on vaid  emased koerad, siis innaajal ilmuvad aia taha jooksma külast krantsid aga niipea, kui muretsetakse endale isane koer, jäävad need rajad aia taga tallamata. Ei nähta enam ühtki võõrast isast luuramas.

Tõukoera kutsika valimine on  keeruline, kuigi on teada tema mitme põlvkonna jagu esivanemaid. Näiteks Eesti hagija puhul on täiesti võimalik välja selgitada kõik esivanemad kuni Eesti hagijate aretamise algaastateni ja eellasteni. Ilma tõutunnistuseta tõukoeri ei ole olemas – koera tõutunnistus on dokument, mis näitab koera kuulumist teatud tõugu ning koos sellega ka teatud iseloomuomadusi ja välimust.

Juba homme räägime sellest, kas valiku õnnestumist saab hinnata koos ostja oskusega kutsikat kasvatada..