Nõu annab Vilde tee loomakliiniku loomaarst Anu Poopuu.


Kõige parem ravi ülekaalu puhul on ennetus, millega tuleb tegeleda kogu looma elu.


Koera võttes tuleks ennast kurssi viia, kas antud tõul on soodumust ülekaalu tekkeks ning jälgida juba kutsika kasvukõverat ning hinnata pidevalt tema kehakonditsiooni.


Täiskasvanud koera tuleks kaaluda ja kehakonditsiooni hinnata  1 – 2 korda aastas ning andmed võrdluseks üles märkida. Kuna steriliseeritud/kastreeritud loomadel  on väga suur soodumus ülekaalu tekkeks tuleb koera toidusedel ja kogused üle vaadata ja muuta koheselt peale lõikust.


Igapäevaelus on väga tähtsal kohal regulaarsed jalutuskäigud ning liikumise võimaldamine, et koer kulutaks toiduga saadud energia ning säilitaks ning suurendaks lihasmassi. Mida suurem on lihasmass, seda aktiivsem on ka ainevahetus.


Toidukoguste hindamiseks on kõige kindlam toit kaaluda, mitte hinnata silma või mõõdunõuga.


Kuna koera loomuliku toitumiskäitumise osaks on toidu nimel ülesannete lahendamine (n.ö jahtimine). Seetõttu tasub kasutusele võtta nii toidu peitmist eluruumidesse kui ka toidupallidesse koera liikumise suurendamiseks päevasel ajal, kui pere on kodust ära. Samuti käskluste õpetamine on nii ühine kvaliteetaeg kui ka võimalus liikumist suurendada.


Kui kodus on mitu looma, kellest üks on ülekaalulisusele kalduv, tuleb seda koera sööta erimenüüga ning kindlasti jälgida, et kaaluprobleemiga loom ei saaks võimalust toidu „varastamiseks“ teiste loomade kausist või inimeste tagant.
Kaalumuutuste korral tuleb vaadata üle, miks kehakaal on muutunud ning üritada põhjus likvideerida. Kindlasti tuleb vaatluse alla võtta toidu andmise harjumused, muutused koera vajadustes jne.


Kui looma kaalu kontrollimine omal käel ei õnnestu, tasub kindlasti küsida nõu ja abi. Sageli on juba kontrolli alt väljunud kehakaalu alandamine pikk ja nüanssiderikas ettevõtmine,  millega omanik omal käel ei pruugi toime tulla.