Rosettide kuhilad ja virnas karikad võibolla tõesti näitavad kasvataja soovi ja majanduslikku võimalust osaleda näitustel. Aga kui ei ole ikka tasemel koera, siis ei saa temaga ka näitustel auhindu võita. Kuigi näitusehinne võib olla kohtuniku subjektiivne arvamus, ei pruugi Teie subjektiivne arvamus olla õigem.
Võib ju olla tegu välismaalt mõnelt tuntud koerakasvatajalt-aretajalt ostetud koeraga ja antud kasvataja võibolla kasvatab alles esimest pesakonda ja tal ei olegi veel oma kogemusi. Loomulikult ei tähenda see, et tema kasvatatud kutsikad ei võiks olla suurepärased, kuna tal on tõenäoliselt väga hea geneetiline materjal.

Seega mingil määral mõjutavad järeltulijaid nende vanemate ja veelgi enam, esivanemate auhinnad, eriti kui on tegemist uue kasvatajaga või üldse Eestis uue tõuga.

Geneetika reeglite kohaselt on ju kutsikas rohkem vanavanemate kui isa ja ema moodi. Siinjuures võiks nii koeraomanik kui kutsikaostja mõelda ka oma koera järglastele – sest kui koera enam ei ole, siis järglaste sünnitunnistustelt on võimalik välja lugeda Teie koera head tõuomadused ainult tema tiitlite ja töökatsete järgi, mis on märgitud Kennelliidus koera sünnitunnistusele.

Samas peaks aga ostjat tegema ettevaatlikuks asjaolu, et kui koeraga on käidud vaid kord näitusel ja omanikul ei ole ette näidata kohtuniku hinnangut vähemalt hindega “suurepärane”. Siis tuleks ikka uurida milles viga, sest kui see oli tõesti juhus, siis oleks koeraga võimalik teisel näitusel uuesti paremini esineda . Võibolla ongi see tõesti parim hinne selle koera jaoks? Kui vanematel ei ole geneetilisi eeldusi olla oma tõu suurepärased esindajad, siis peab ostja selgelt endale aru andma, kas ta soovib ainult sõpra või soovib tõukoera, kellega oleks soovi korral võimalik näitusel edukalt esineda, kellel oleks eeldusi töökoerana ja kelle geene oleks mõtet järglastele edasi anda.

Teiselt poolt on hoopis kindlam garantii tõulise kutsika ostmiseks jälgida väljavalitud kasvataja kasvatatud koerte esinemist näitustel – kui siin on tulemusteks “rosettide kuhilad ja virnas karikad” siis on tegu kasvatajaga, kes oskab valida vanemaid ja kutsikaid kasvatada. Täie kindluse saamiseks võib siis veel vaid üle vaadata sama kombinatsiooni kutsikad ja nende tulemused näitustel. Paralleeli tõmbamiseks - kui ühe sporditreeneri kasvandikud ei tule võistlustel headele kohtadele, kas me siis räägime, et tegu on väga hea treeneriga ja suurepäraste sportlastega.

Mõnd artiklit lugedes jääb mulje, et kutsikat võib üsna palju käia vaatamas. Siinkohal on meie kindel soovitus, et võõrad ei tohiks katsuda vaktsineerimata kutsikat. Kutsikale ohtlike haiguste tekitajad võivad sattuda kenneli territooriumile ka ostjate jalanõudega ja seetõttu soovitame küll võimalikult vähe külastada kutsikaid enne nende vaktsineerimist. Tegelikult on kutsikas kõige nakatumisohtlikumas olekus kahe nädala jooksul pärast vaktsineerimist.

Valikuga rahulolu sõltub omakorda aga sellest, kui täpsed nõudmised püstitakse ja suures osas sellest, kuidas kutsikat kasvatatakse. Ka ilusast tõulisest kutsikast võib halva hooldamise korral kasvada tõule mittevastava käitumisega ja mitte kõige ilusama välimusega koer.