Nüüd, kui te tunnete oma kutsikat piisavalt hästi – mis talle meeldib, kui kiiresti ta väsib, mis temperament tal on – saate alustada treeninguid.
Kõik, mida on koeral vaja teada igapäeva situatsioonides ning kui tahate rohkemat – siis kõike seda, mida on koeral vaja teada sõnakuulelikkuse võistlustel :) Sellest hetkest alates peaks kutsikale käsklussõnade ja nendele kuuletamise õpetamine olema teie igapäevaelu osa. Me oleme juba õpetanud koerale nime peale reageerimist ja juurdetulekut – need on kõige tähtsamad harjutused. Nüüd me lähme oma õpetuses edasi.


Õpetame täna koerale istuma minekut, käsusõnaks võib kasutada nt ISTU. Tavaliselt koos selle asendi võtmisega õpetan ma koerale vabastava käsu (nt VABALT või SUPER!). Igal tegevusel on olemas algus (nt käsk „istu“) ning igal tegevusel on olemas lõpp (nt „vabalt“ või „lama“) - tegevuse alustamise ja lõpetamise kohta teeb otsuseid koeraomanik, mitte koer!


Trenni eesmärgiks on õpetada koerale kiiresti võtma istuv asend kõigepealt seismisel, hiljem liikumise ja lamamise pealt. Esialgu peab koer püsima selles asendis vähemalt 1 sekundi ning lahkuma sellest vabastava käsu peale.


Kõige levinum meetod koerale istumise õpetamisel on meelitamine.


Selle meetodi kasutamiseks peab koeral olema kõht tühi ja teil olema käes mingi väga ahvatlev maius (teie koera TOP-3st), treeningkoht võiks olla rahulik ja turvaline (nt kodu).


Kutsu kutsikas enda juurde (tõmba ta tähelepanu kasvõi nimepidi kutsudes), näita talle, et sul on käes maius ja siis vii maius üle koera pea. Ära ütle midagi! (isegi mitte ISTU!). Kui koer läheb istuma, anna talle maiuse ära. Kui käsi maiusega on (koonust) liiga kõrge võib kutsikas hakkata istumise asemel hüppama. Kui käsi maiusega on liiga madal võib koer minna lamavasse asendisse (või kummardada, või tagurdada jms). Peale mõnda katsetust leiate oma käele õige kõrguse :) Enne, kui selle harjutusega edasi minna, tehke mõned päevad seda harjutus kodus ning väljas.


Järgneb reedel.