Nüüd me oleme jõudnud etappi (mis algab u. 8. elukuust ja kestab kuni suguküpsuse saavutamiseni), mida nimetatakse puberteediks. Ainukene hea uudis siin on see, et puberteet ei ole igavene :) Kui te ennast sellel eluetapil ei mäleta, siis võibolla see aitab teil aru saada lausest „banaanid kõrvades“ - mis toimub teie veel eile nii armsa olnud kutsikaga :)


Ehk kui see periood algab, ei saa see märkamatuks jääda, kuni „banaanid kõrvades“ ei luba koertel tihti isegi oma nimele reageerida :) Kutsikas muutub mitte lihtsalt „kurdiks“, ta muutub sõnakuulmatuks. Samal ajal võib kutsikal alata nn teine  - "hirmude periood" - ehk te võite märgata ka seda, et kutsikas on muutunud araks.


Üldine reegel „banaanid kõrvades“ perioodil on see, et parem koera mitte rihmast lahti lasta – ei ole mõtet kutsuda ega taga ajada, oma autoriteedist peaks teil kahju olema. Lihtsalt, ärge sattuge koeraga konflikti – rihma (või pika nööri) otsas olev koer ei saa ära joosta või kutsumisele mitte reageerida. Ühel ilusal päeval ärkab teie koer nii nagu see periood pole kunagi tema elus eksisteerinud ning hakkab jälle sõna kuulama.


Puberteedi „tugevus“ oleneb konktreetses isendist ning sellest, kui palju te olete enne koerasse „investeerinud“. Sama pikkusega – ühel indiviidil „bananid kõrvades“ püsivad üks päev, teisel mitu kuud. Kui te näete, et te enam koeraga hakkama ei saa või ta hakkab ilmutama kontrollimatut agressiivsust teiste koerte või võõraste inimeste suhtes, kutsuge appi koertekoolitaja. Hästi palju inimesed alles siis lähevadki koertega kooli, kui koera käitumine on juba probleemseks muutunud.


Soovitan võtta eratrenne, mitte mingil juhul minna grupitreeningutele, kus koerte/inimeste juuresolekul algajal ja puberteedis oleval koeral on kerge läbi kukkuda ning koolitajal on väiksem võimalus teie probleemidele piisavalt palju tähelepanu pöörata.


Edu teile!