Tihti küsitakse, kui varakult võib alustada kutsika koolitamist.


Vastus: kohe, kui ta teile koju jõudis. Koolitamine ja kasvatamine käivad alati käsi käes. Kui palju ja mida täpselt igaüks tahab oma kutsikale õpetada, otsustab ise. Twistist peaks tulema sportkoer, seega tema kasvatus ja koolitamine on natukene suurema „programmi mahuga“, kui tavalise kodukoera koolitamise programm ette näeks.


Seega me alustasime ka formaalset koolitust juba esimesel nädalal – kahekuune Twist ei oska veel eriti maiust käes võttagi, kui talle juba õpetatakse, mida tähendab klikkeri signaal. Kuna mina koolitan (oma) koeri klikkerkoolituse põhiselt, siis esimese asjana pean ma kutsikale selgelt tegema, et klikkile alati järgneb midagi head, näiteks, maiust.


Esimene „sisseklikkimise“ (ehk klikkeri häälega tutvumine ja klikk-maius seost tekkimine) sessiooni video:


http://www.youtube.com/watch?v=-2DatrQrb74


SISSEKLIKKIMINE (ehk koerale klikkeri häält tutvustamine) käib nii:


koer peab olema tühja kõhuga ning teie poolt pakutava maiuse vastu huvi tundma, aktiivses käes hoidke maiust, passiivses käes klikkeri, alguses võib kontrollida koera isu olemasolu sellega, et talle pakutakse tükkikene maiust – kas kutsikas sööb või ei söö? Koerad võivad maiust mitte võtta mitmel põhjusel – kõht täis, maius ei kõlba, kehv enesetunne, nt valud, või millegi vastu hirm – kõigil nendel põhjustel ei saa siis koera ka koolitada. Nii võib kutsikale kuni 5 maiusetükki nö „tasuta“ ära anda, võib maiust anda käest, võib visata põrandale või panna koera toidukausi sisse - paljudel koertel viimase puhul motivatsioon tunduvalt tõuseb. Kui koer näitab maiuse vastu huvi, võib hakkata klikkima – vajutate klikkerit ja seejärel annate kutsikale maiust; kutsikas sööb maiuse ära, siis alles võib korrata – klikker/maius tegevust. Sedasi või teha 15-20 korda järjest; tavaliselt sellest ka piisab koertele, et meeldiv seos – „klikkile järgneb maius“ tekkiks igal koeral, vanusest ja soost sõltumata.