Nõu annab Vilde tee loomakliiniku loomaarst Anu Poopuu.Paljud inimestele ohutud toiduained võivad loomadel põhjustada tõsiseid mürgistusi.
  • Kofeiini ja teobromiini sisaldavad ained (kakao, kohv, tee ja kakaod sisaldavad tooted) põhjustavad seedetrakti ja närvisüsteemi mürgistusi nagu oksendamine, kõhulahtisus, kõhuvalu, nõrkus, südame pekslemine, ilavool, krambid, kooma, surm. Mürgistuse raskusaste sõltub aktiivainete kogusest antud tootes ning näiteks 5 kg kaaluvale koerale on surmav juba 30 gr-i tumedat sokolaadi.
    NB! Toodetes olevad mürgistust põhjustavad ained läbivad ka platsentabarjääri ning kogunevad piimanäärmetesse.

  • Laugulised, nagu küüslauk ja sibul põhjustavad veresoontes punaliblede kokkukleepumist ja lagunemist. Tekkinud aneemia ehk kehv-veresuse tõttu tekib limaskestade kahvatus, nõrkus, verine uriin, südametöö ja hingamise kiirenemine, aga ka isutus, oksendamine, kõhulahtisus. Sagedasemini tekib mürgistus mitmekordsel lauguliste söömisel.

  • Viinamarjad ja rosinad. Mürgistuse tunnused ilmnevad u. 6 – 24 h jooksul peale viinamarjade või rosinate söömist, ning emasena tekib oksendamine, millele järgneb isutus, unisus, kõhulahtisus, kõhuvalu ja vähene urineerimine või urineerimise lõppemine. Surma põhjuseks on tavaliselt äge neerupuudulikkus.

  • Avokaado mürgistusi on registreeritud erinevat liiki loomadel. Sümptomitest esineb uimasust, nõrkust, südamepuudulikkus, piimanäärmete turse ja põletik.

  • Makadaamia pähklid jäsemete nõrkus (eriti tagajäsemed), ataksia, oksendamine, lihasvärinad ja kehatemperatuuri tõus. Enamasti toimub paranemine iseenesest.

  • Soola mürgistuse korral esinevad uimasus, oksendamine, kõhulahtisus, liigjoomine, kiirenenud südametöö, temperatuuri tõus, ataksia, lihasvärinad, krambid. Minimaalne toksiline doos mürgistuse korral on 2 mg/kg kohta.

  • Xylitol (E 976, suhkruasendajates, hambapastades, nätsudes) põhjustab unisust, teadvuse kadu, krambihooge, oksendamist, verirooja, veresuhkru langust ja surma maksapuudulikkuse tagajärjel.


Mürgistuse kahtlusel tasub koheselt võtta ühendust loomaarstiga, et saada täpsemad juhised edasiseks tegutsemiseks. Sageli sõltub looma paranemine mürgise toiduaine söömise hulgast ja abi kättesaamise kiirusest.