Nõu annab Vilde tee loomakliiniku loomaarst Anu Poopuu


Vanemate koerte puhul on  toiduga seotud agressioon väga sage kaebus.


Toidu kaitsmine on looduses väga tugevalt seotud võimega jääda ellu, mistõttu sellise käitumise ümberkujundamise rahumeelsel viisil on väga pikk protsess ning nõuab keskmiselt loomaomanikult rohkem pingutamist kui seda ollakse valmis tegema.


Toiduagressioon väljendub oma toidu, maiuste või närimiskontide valvamises kas teiste loomade või ka inimeste eest ning varieerub silmapiiril olevate loomade või inimese jõllitamises kui toit on lähedal kuni urisemise ja rünnakuteni välja.


Seda tüüpi agressiooni ravimata jätmine  ei võrdu selle tähelepanuta jätmisega. Teadlik otsus mitte ravida toiduagressiooni tähendab, et:


1. teadvustatakse enesele, et  koera sellise käitumine on ebanormaalne, soovimatu ja ohtlik nii ümbritsevatele kui ka koerale endale;


2. ei soovita koeraga tööd teha, et koera käitumismuster muutuks;


3. tegeletakse enda käitumismustrite muutmisega, mis ennetavad agressiivset käitumist ning  välistavad toiduga seotud võimalike ohtlike situatsioonide teket.


Need on aktiivsed, teadlikud valikud, mitte aga koera argessiivse käitumisega leppimine ja sellega elamine.


Agressiivse käitumise ennetamiseks:
  • Õpetatakse koer käsu peale ootama toitu, kuni see on kausiga põrandale pandud ning tal lubatakse sööma minna. Inimene peab peale koera sööma lubamist lahkuma. NB! Samuti tuleb ära saata/viia teised loomad.

  • Koera ei toideta kunagi toidulaualt ega söögi valmistamise ajal.

  • Toidu valmistamise (NB! Ka grillimine) või söömise ajal hoitakse koer köögist / söögitoast  eemal (värav, uks, puur jne). NB! Kui agressioon on teiste loomade suhtes, siis eraldatakse loomad.

  • Kõik maiused ja kondid antakse koerale kausist nagu kirjeldatud punktis 1. sellises koguses, et koer saaks need ära süüa koheselt ning ei tekiks võimalust toitu peita ning valvata.

  • Teatud juhtudel on vaja maiused ja kondid, millel on koera jaoks kõrge väärtus ning mida koer ei ole võimeline ühe korraga ära sööma,  koera menüüst jäädavalt eemaldada.

  • Väikeseid lapsi või külalisi ja koera ei tohi toidu olemasolul jätta vanemate või koeraomaniku järelevalveta. Lastele võiks õpetada sööma söögilaua ääres, et toiduosakesed ei satuks mööblile ja põrandale.