Halloweeni retseptiidee

30.10.2023

Halloween on kohe-kohe käes ning selle välismaise püha lahutamatuks osaks on kõrvitsatest tehtud laternad. Olgugi, et meie kultuuriruumis on olulised hoopis mardipäev ja kadripäev, on kõrvitsad sügise ja oktoobrikuu firmamärgiks. Kõrvits on kõrge kiudainesisaldusega ja sisaldab ligikaudu 90% vett. See teeb ta heaks toidulisandiks näiteks kaaluprobleemide või kõhuhädade puhul, kuid paljud koerad naudivad ilmselt ka lihtsalt head krõmpsuvat snäkki. Järgnevalt vaatamegi, mida põnevat kõrvitsast koertele teha saab.

Kõrvitsat võib koertele anda nii värskelt kui ka röstitult või püreestatult. Nagu juba öeldud, on täiesti sobilik lõigata kõrvits mõnusateks pikkadeks sektoriteks ja lasta oma sõbrakesel natuke närida. Kui toores ja kõva kõrvits siiski koerale siiski meeltmööda ei ole, on alati võimalus see ära keeta või röstida. Nii saab kõrvitsast maitsev vahepala või hõrk ja tervislik lisand su koera tavapärase söögi juurde.

Alati võib kõrvitsa ka ära püreestada ning lisada toidu juurde hoopis püreed. Kõrvitsapüreel on aga ka teisi võimalikke kasutusviise. Näiteks saad kõrvitsapüree kas iseseisvalt või mõnusasti mõne tummisema konsistentsiga Platinum Menu märgtoiduga segatuna lakkumismatile määrida. Meie lemmikud maitsed selle jaoks on Duck+Turkey ja Beef+Chicken maitsega märgtoidud. Kui pista täidetud lakkumismati veel mõneks tunniks sügavkülma, jätkub koeral tegevust kauemaks!

Kõrvitsapüreest saab väga edukalt koertele ka erinevaid küpsiseid, kooke või muffineid küpsetada. Kõige lihtsama küpsiste retsepti jaoks läheb vaja vaid kolme koostisosa – 250g kõrvitsapüreed, 250g täisterajahu ja üks muna. Sega kõik kokku, rulli tainas lahti, lõika endale meelepärase vormiga küpsised välja ja küpseta 175-180 kraadi juures 20-30 minutit, kuni küpsised on ilusad kuldpruunid.

Suuremate gurmaanide jaoks võib küpsistele lisada ka ühe väiksema purustatud banaani või hoopis 50-60g maapähklivõid. Mõlemad maitsed on koertele tavaliselt meeltmööda. Maapähklivõi puhul kasuta kindlasti toodet, mis sisaldab 100% maapähklit ning kuhu ei ole lisatud soola, suhkrut, magusaineid ega muid lisandeid. Kui soovid aga küpsiste asemel hoopis muffineid või minikooke küpsetada, võta jahu poole vähemaks ja küpseta 15-20 minutit. Su karvane sõber on kindlasti kõikide valikute üle õnnelik!

Kui soovid hoopis jahutavaid snäkke teha, sega kokku võrdses osas kõrvitsapüreed ja (laktoosivaba) kohupiima või jogurtit, vala sega jääkuubikuvormidesse ja pane sügavkülma. Sügavkülma saab edukalt panna ka kokkamisest üle jäänud puhtal kujul kõrvitsapüreed – siis saad tervislikke kõrvitsasnäkke teha kasvõi südatalvel!

Kõrvitsa puhastamisest järele jäänud seemed ja koor tuleks siiski ise ära tarvitada või komposteerida. Koerad võivad küll süüa väheses koguses kõrvitsaseemneid, aga koertele pole need kaugeltki nii kasulikud ega head, kui inimestele. Inimeste jaoks võib kõrvitsaseemneid suisa supertoiduks lugeda, sest nad sisaldavad lisaks kiudainetele, valgule ja headele rasvadele ka suurel hulgal vitamiine, mineraale ja antioksüdante. Koerad ei ole aga võimelised nii suurt kogust rasva edukalt seedima ning väikeste koerte puhul on kõrvitsaseemne suuruse tõttu ka suurem lämbumisoht. Seega tasuks seemed pigem ise ära süüa, kuid kõrvitsa viljaliha on kindlasti väärt lisand iga koera toidulaual!

Põnevat kokkamist kõrvitsate seltsis!

Autor: Dagni - Alice (www.instagram.com/karjakadjakassid)