K1 — vitamiin, mida on seni alahinnatud

10.03.2016

Platinumi täiskasvanud koera kuivtoit on ainus, mis sisaldab väärtuslikku looduslikku K1-vitamiini. K-vitamiinid on rasvlahustuvad ained, mille võib jagada kolme rühma:

  • K1-vitamiini toodavad taimed ja seda leidub peamiselt rohelistes köögiviljades. See on isegi suures koguses täiesti ohutu.
     
  • K2-vitamiini toodavad seedetrakti bakterid. Haigete koerte organism ei suuda K2-vitamiini sünteesida.
     
  • K3-vitamiin on sünteetiline vesilahustuv K-vitamiini analoog, millel iseenesest ei ole vitamiini toimet. See metaboliseeritakse koera organismis aktiivselt K2-vitamiiniks.

Erinevalt teistest ühenditest on K3-vitamiinil ebasoovitavad kõrvaltoimed ja näiteks Saksamaal on selle kasutamine toiduainetes ja humaanmeditsiinis keelatud. K3-vitamiin ei suuda täita kõiki K1-vitamiini funktsioone.

Miks on K1-vitamiin nii tähtis?

K1-vitamiin on hädavajalik mitmete valkude tootmiseks ja osaleb maksas paljude vere hüübimisfaktorite sünteesis. Ilma K1-vitamiinita oleks verejooksu risk äärmiselt suur. Lisaks on K1-vitamiin vajalik luuvalkude ülesehitamiseks ja kaltsiumi ainevahetuseks, mängides otsustavat rolli luude ja hammaste arengus ja korrashoius. K1-vitamiin on ka kõige tähtsam algaine K2-vitamiini moodustamisel.

Mida K1-vitamiini vaegus põhjustab?

Rasvlahustuvate vitamiinide vaegus võib tekkida üsna lihtsalt, sest organism ei suuda neid suures koguses talletada. See ilmneb seedetrakti haiguste või nõrkuse korral (näiteks pärast antibiootikumravi). K1-vitamiini vaegus kahjustab maksa ja põhjustab tõrkeid vere hüübimisel, haavade paranemisel ja luude mineraliseerumisel.

Kui K1-vitamiini vaeguse tõttu olulisi valke ei sünteesita, võivad koeral tekkida ainevahetusprotsesside häired ja siseorganite kahjustused. K1-vitamiini vaegus nõrgestab ka immuunsüsteemi.

Miks saab K1-vitamiini lisada ainult Platinumi koeratoidule?

Põhjus on lihtne: tavalisele ekstrudeeritud kuivtoidule on tootmisel kasutatava kõrge temperatuuri ja suure rõhu tõttu võimatu looduslikku K1-vitamiini lisada. See hävineb ja koera organism ei saa seda kasutada. See ongi põhjus, miks tavaliste kuivtoitude tootjad kasutavad sünteetilist alternatiivi, K3-vitamiini.

Platinum läheb teist teed

Külmpressitud õlide, ürtide ja vitamiinide lisamine toatemperatuurini jahutatud toidule tagab kõikide oluliste elementide loomuliku struktuuri säilimise. Neid saab optimaalselt kasutada ning teie koer on elujõulisem ja tervem.