Kuidas valida sobivat koeratoitu?

24.01.2019

Praegusel ajal, kui koeratoitude valik on hiilgama suur, on üha raskem leida enda lemmikule just see õige söök. Nii nagu inimestel, võib ka koertel esineda erinevaid allergiaid ja toidutalumatust erinevate koostisosade suhtes mida toit sisaldada võib. Kui meie inimestena sööme peaaegu igal õhtul erinevat sööki, siis meie lemmikud söövad tihti aastaid sama sööki. Just seetõttu ongi oluline leida enda koerale söök, mis talle meeldib ning mis sisaldab piisavas koguses valku ja rasvu ning lisaks ka erinevaid vitamiine, süsivesikuid ja mineraalaineid.

Toidu valimisel tuleb alati pakendilt lugeda mida see sisaldab – nii nagu inimeste toidul, on ka koeratoitudel koostisosad alati kahanevas järjekorras. Ehk see, mis on koostises väljatoodud kõige esimesena, on toidus kõige suurema sisaldusega ning mida edasi, seda vähem seda koostisosa toidust leida võib.  Minu jaoks on oluline, et koeratoit sisaldaks esimesena liha. Lisaks on ka väga oluline, et toit ei sisaldaks erinevaid maitsetugevdajaid, lõhnaaineid, liha kõrvalsaadusi ja kunstlike värvaineid. Mina hetkel välistan ka koeratoidus teravilja, kuigi mõõdukas koguses teravili ei ole kuidagi koertele halb. Paljud arvavad, et nende koeral on allergia just teravilja vastu (mis võib ka nii olla), kuid samuti võib koeral olla allergia hoopis mõne loomaliha või ka näiteks piimatoodete suhtes.

Omades kahte väga aktiivset austraalia lambakoera, on toidukogused meie jaoks päris korralikud. Ühes kuus süüakse ära umbes 20kg kuivtoitu + sinna juurde veel ka igapäevaselt antavad märgtoidud. Oleme proovinud mitmeid erinevaid brände, nendest osad on sobinud, ning osad mitte. Kui toit ei ole sobinud, olen enda koerte puhul täheldanud järgmiseid tähelepanekuid: silmad on läinud rohkem rähma, silmad on hakanud jooksma, koera hingeõhk lõhnab tugevalt näiteks kala järele (kui andsime kalaga kuivtoitu) ning ka näiteks väljaheide on mõne toiduga läinud suuremaks. Kusjuures andnud oleme neile alati toitu, mille kg hind on üle 5€ seega tegemist on olnud kvaliteetsete söökidega oma koostisosade suhtes. Küll aga olemegi aru saanud, et näiteks kana on üks nendest loomsetest valkudest, mida kumbki minu koer süüa ei saa, kuna siis on silmad kohe rähmased ja nö „jooksevad“.

Eelmisel aastal mõtlesime, et võiks koeratoidu vahetada natukene taskukohasemaks, kuid ilma, et kvaliteedi kohal allahindlust tegemata. Valituks osutus Platinum Adult Iberico + Greens. Valisime selle söögi just seetõttu, et see on teraviljavaba ning mõtlesime, et vahelduseks kala ja pardisöökidele, prooviks anda Iberico sealihaga kuivtoitu.

Platinum Iberico + Greens kuivtoit sisaldab 70% värsket Ibeeria sealiha, süsivesikuallikana on toidule lisatud kartulit ning antioksüdantide rikkaid juurvilju. Lisaks sisaldab kuivtoit mitmeid erinevaid vitamiine, puu- ja köögivilju ning ürte. Mis mind veel tõmbas Platinumi poole, oli see, et krõbinad ei ole täiesti kuivad, vaid on justkui pool-niisked. Kuna reisime tihti koertega ja sellega seoses on vaja koeratoit näiteks nädalavahetuseks kaasa pakkida, ei viitsi alati märgtoite kaasa vedada, seega on hea, et krõbinad ei ole täiesti kuivad ning koerad söövad neid ka „paljalt“ suurima hea meelega.

Viimase toiduga oligi meil probleeme näiteks Raphaeli silmadega, mis kergelt justkui jooksid ja tekitasid silmanurka tumedama joone- see oli samuti üks põhjus miks ma soovisin koertel sööki vahetada. Toiduvahetuse tegime päeva pealt. Nii, kui vana toit otsa sai, ootas juba uus söök ning mingit segamist vana toiduga me ei teinud. Koerad võtsid uue söögi väga kiirelt omaks, kuna krõbinates on tõesti tunda liha lõhna ning ilmselt see neid sööma kutsubki :). Söögi vahetuse ajal ei täheldanud kordagi, et koertel oleks olnud seedeprobleeme, mis oli väga tore, kuna tihti erinevate toitude vahetusperioodil võib koera seedimine natuke sassi minna.

Kui olime Platinumi andnud umbes kaks nädalat, märkasin ma üks õhtu, et Raphaeli silmad ei jookse enam! Lisaks kadus ära ka eelnevalt natukene muret teinud Raphaeli hingeõhk, mis peale söögivahetust enam ei ole üldse selline nagu varasemalt. Rocco on meil vähem tundlikum erinevate koostisosade suhtes, kuid tema on toidu puhul väga valiv -näiteks, ei söönud varasemalt Rocco kunagi kuivi krõbinaid, alati pidi sinna kas mingit õli või kodujuustu vms peale panema. Platinumi krõbinaid võib aga ka lausa metsa/trenni kaasa maiuseks võtta ja koerad kuulavad ideaalselt sõna, kuna ju need on siis lihtsalt nii maitsvad! :) Praeguseks oleme valikuga väga rahul, lisaks kõigele muule on koertel ka karv ilusti kinni ja kohtunikud näitustel on näiteks Raphaeli karvkatte kvaliteeti väga kiitnud!

Autor: Gete (https://www.instagram.com/roccoxraphael/)