Lemmikute ülekaal

11.10.2016

Lemmikloomade Rasvumise Ennetamise Liit (Association for Pet Obesity Prevention) avaldas 2015. aastal jahmatava uurimuse, mille kohaselt on USAs ülekaalulisi koeri 52 protsenti, kellest rasvunud on 18%. Kurb tõsiasi on, et ka Eestis on see number üsna sarnane ja probleem süveneb. 

Miks on ülekaalulisus ohtlik?

Ülekaal võib mõjuda looma tervisele laastavalt ja lühendada lemmiku eluiga lausa kahe aasta võrra. Ülekaalulisi loomi ohustavad südamehaigused, diabeet, liigeseprobleemid, kasvajad ja hingamisraskused. Ülekaalulised kassid-koerad ei jaksa teiste liigikaaslastega koos joosta ega mängida, mis halvendab nende elukvaliteeti veelgi.

Kuidas aru saada, et loom on ülekaaluline?

Ülekaalulisust saab määrata nii visuaalselt kui ka katsumise teel. Lemmiku silitamine on parim viis teada saada, kas teie loom on heas vormis. Kõhujoon peaks olema kergelt tõusev ja käe all peaksite õrnalt tundma roideid ning selgroogu. Kahtluse korral võite alati paluda loomaarstil oma lemmiku vormi hinnata.

Kaalu langetamine

Nagu ka inimestel, on lemmikloomadel kaalu langetamise puhul kõige olulisemaks õige toitumine. Lisaks tuleks jälgida, et teie lemmik igapäevaselt piisavalt liiguks. Kaalu ei tohiks langetada liiga kiiresti, optimaalne kaalukaotus on 0,5-2% kehamassist nädalas. Näiteks 40-kilone ülekaaluline koer võiks nädalas kaotada 200-800 grammi.

Toidu vabalt ette jätmine sobib vähestele lemmikutele. Kui teie sõber on päevasel ajal üksinda kodus, sööb ta sageli lihtsalt igavusest. Kaaluge iga päeva jaoks sobiv kogus valmis ning jaotage paariks-kolmeks toidukorraks. Arvestage, et maiuste arvelt tuleb toidukogust veidi vähendada. Ärge unustage, et oma lemmikut saate hellitada ka tähelepanu ja mänguga.

Kui koer kipub toitu kugistama, proovige toidupalle või labürintkausse, kust saab tükikesi kätte ükshaaval. Toidupalakesi võite anda ka preemiaks või lasta ärapeidetud toitu lõhna järgi otsida. 

Füüsiline koormus

Ideaalne oleks koeraga jalutada vähemalt tund aega päevas, jagatuna kaheks või mitmeks lühemaks korraks. Kui teie koer on väga ülekaaluline ning väsib kiiresti, alustage tasapisi ja suurendage koormust vastavalt koera seisundile. Ärge unustage ka mängimist, palliviskeid jne.

Liigeseprobleemide puhul oleks parem vältida ebatasast pinnast. Küsige kindlasti soovitusi oma loomaarstilt.

Lemmiku kaalu langetamine on pikaajaline ning pühendumist nõudev protsess, kuid kogu vaev on seda väärt. Heas vormis loomad on õnnelikumad ja tervemad, pakkudes teie perele kauem ja rohkem rõõmu. Jõudu ja jaksu!

Autor: Katarina Krinka