Milline tõug on mudi?

18.04.2017

Mudi on Ungari tõug, keda algupäraselt kasutati karjatamisel, jahil ja koduvalvurina. Eestis on registreeritud 6 mudi, isegi Ungaris on tegemist väga haruldase tőuga.

Mina jõudsin selle tõuni väga keerulisi radu pidi, nimelt otsisin endale uut koera, kes sobiks ka agility harrastamiseks ning, kes ei oleks ei liiga suur ega liiga väike. Tegelikult ei olegi selliseid tõuge väga palju, need võib ühe käe sõrmedel üles lugeda.

Mudi osutus lõpuks valituks esmalt oma välimuse päras. Minu meelest näeb ta väga kena välja, kuigi paljude arvates vastupidiselt näeb ta välja nagu tavaline kutsa, kes küla vahel jookseb. Mudisid on väga erinevaid värve, kõige rohkem esineb musta värvi, kuid lisaks on esindatud ka blue-merle, pruun, hall, liivakarva ja valge.

13590526_10206418489597988_3681541976235778216_n.jpg

(3 kuune mudi kutsikas)

Mudi on oma iseloomult väga andekas ja terane, talle meeldib tegutseda. Tänaseks olen juba aasta koos elanud mudiga ning võin väita, et kui talle tegevust ei leia, siis ta leiab seda ise. Viimasel ajal on minu mudi jaoks kõige lõbusam tegevus on toomingapõõsa küljes rippumine :)

Negatiivse küljena võib välja tuua, et mudi on suhteliselt umbusklik ning vajab väga palju sotsialiseerimist. Minu mudi Ronja (ametlik nimi: Irhaberki Ronja) käis eelmine suvi meiega kaasas kõik võimalikes kohtades, näiteks koerte näitustel, agility võistlustel, suvistel laatadel, järve- ja mereäärsetel randadel, pikkadel reisidel, kuid siiani on ta otsustanud, et võõrad inimesed võiksid viisakalt oodata kui Ronja ise otsustab nendega tutvust teha mitte vastupidi.

Lisaks armastab ta väga haukuda, kohati tundub, et kui ta on oma haukumise tuju sisse saanud, siis teda pidurdada pole enam võimalik, ainus võimalus on seda teha enne kui ta jõuab alustada.

Karvahooldus - see on lihtne. Kui käisin Ungaris oma kutsikal järel, siis väitis kasvataja, et neid pole vaja üldse kammida ja nii peaagu ongi, välja arvatud kui on karvavahetus aeg. Näiteks Ronja vahetas oma kutsika kasukat väga pikalt ja siis ma otsustasin teda pesta ja föönitada, et lahtisest karvast vabaneda. Üldiselt ta pesu ei vaja, välja arvatud kui on porine ilm. Enne näitust näiteks ei tohi mudit pesta ega kammida, et lokid näeksid välja loomulikud.

Mudide tervist peetakse väga heaks, neil peaagu polegi pärilikke haiguseid. Erinevad allikad nimetavad düsplaasiat ja epilepsiat. Keskmiseks elueaks arvatakse 12-14 aastat.

Lõpuks veel mõne sõnaga mudide suurusest, mis on suhteliselt suures vahemikus. Emased mudid on 38-44cm (Ronja  on umbes 40,5cm), isased aga 41-47cm, kuigi näitustel võib näha veel suuremaid.

IMG_3711.JPG

Autor: Elen Kivi-Paju (Kennel Ability)

Kasutatud materjalid https://www.koer.ee/Mudi.html