Minu koeral on stress?!

08.12.2015

Detsembris on periood, mil inimesed käivad palju külas, peetakse pidusid ning lärmi on oluliselt rohkem, kui oleme tavapäraselt harjunud. Loomade jaoks ei ole tegemist aga rõõmsa pühadeperioodi, vaid hoopiski väga raske ja stressirohke ajaga. Stress on üldiselt normaalne osa elust – näiteks näljatunne põhjustab stressihormoonide vabanemise. Stress on organismi moodus ootamatu olukorraga toime tulla – sellele kiirelt reageerida. Üleliigne stress võib aga põhjustada erinevaid probleeme – näiteks käitumisprobleeme, agressiooni või tervisemuresid.

Kuidas aru saada, et koeral on stress?

Stressitunnuste märkamisel on väga oluline panna tunnus konteksti – kui koer hommikul üles ärgates haigutab või kuumal päeval lõõtsutab, siis on see normaalne.

Tunnused lühiajalise stressori korral:

  • Nina ja huulte lakkumine

Koer lakub stressis olles oma huuli ja nina teisiti, kui peale maiuse saamist. Sellega kaasnevad ka teised stressi tundemärgid.

  • Stressi haigutus

See toimub tavaliselt korduvalt stressirohkes olukorras ning on oluliselt intensiivsem, kui unine haigustus.

  • Lõõtsutamine

Lõõtsutamine on koerte puhul tavaline. Stressi näitaja on lõõtsutamine siis, kui koer ei ole olnud aktiivne ning keskkond ei ole palav. Oluline on ka koera suu pinge jälgimine – kui koera suu on pinges, ei tunne ta ennast kuigi hästi. Kui koer järsku lõõtsutamise jätab ning oma suu sulgeb, on see ohu märk! Koerad sulgevad oma suu vahetult enne seda, kui kavatsevad näksata või hammustada.

  • Vastu pead surutud kõrvad

Olenemata koera kõrvade kujust ja suurusest, näitab taha vastu pead surutud kõrvade asend stressi. Jälgida tuleb ka looma üldist näoilmet ja meeleolu.

  • Eemale hoidmine

Eemale hoidmine võib välja näha erinevalt: liigne nuusutamine, tähelepanu vältimine, eemale vaatamine ja eemale pööramine. Kui koer mingil moel väldib kontakti inimeste või teiste loomadega, tähendab see, et tal on ebamugav – austa seda ning ära sunni teda suhtlema, kui ta seda ei soovi. Pealesunnitud suhtlus võib viia agressioonini.

  • All hoitud saba

Mõnel koeratõul on seda lihtsam märgata kui teistel, kuid paljud inimesed teavad, mis tähendab väljend „saba jalgevahel“ – hirmu.

  • Raputamine

Koerad raputavad ennast erinevatel põhjustel, kuid olete tähele pannud, kuid koer raputab end alati peale ebameeldivat olukorda – kokkupuudet laste, agressiivsete loomade või peale loomaarsti visiiti?

Tunnused kroonilise stressi korral (mõned neist tunnustest võivad esineda ka lühiajalise stressi korral).

  • Seedeprobleemid

Kuigi kõhulahtisus, kõhukinnisus või muud seedeprobleemid on tihti põhjustatud haigusest või toidutalumatusest, võib neid põhjustada ka rahutus ja stress.

  • Söögiisu langus

Koerad ei paastu ega pea tavaliselt toiduga piiri, kui nad just ei ole eriti pepsi isuga. Kui Sinu koer on kaotanud oma tavapärase isu, räägi oma loomaarstiga. See võib tähendada nii tõsist terviseprobleemi kui ka tugevat stressi, mille all koer kannatab.

  • Üksiolemine

On koeri, kes väga armastavad vahetevahel üksi olla, kui kui koer end pidevalt teistest loomadest ja pereliikmetest eraldab, enda täielikult eemale hoiab, on see märk haigusest või stressist.

  • Suurenenud unevajadus

Inimesed üldjuhul teavad, kui palju nende koer magab. Pöördu loomaarsti poole, kui Su koer magab rohkem kui tavaliselt ja on letargiline – see on tihti haiguse, vigastuse või stressi sümtpom. See võib olla näiteks diabeedi, maksa- või südamehaiguse sümptomiks.

  • Agressioon inimeste või teiste loomade vastu.

Ka agressioon (kui loom ei ole tavapäraselt agressiivne), on märk haigusest või stressist. Agressiooni on võimalik ka ennetada, märgates looma kehahoiakus muutuseid (vaata ülalt).

Mida teha koera stressi vähendamiseks?

  • Mängi ja liigu oma loomaga – füüsiline tegevus on koertel heaks stressivähendajaks.
  • Loo oma koerale turvakoht – turvakoht on selline koht, kuhu koer saab minna ja kus tema segamine (inimeste, laste või teiste loomade poolt) on rangelt keelatud. Ilutulestiku perioodil võiks olla see turvaline nurgake ka pime, et loom ei näeks väljast tulevaid pidevaid sähvatusi, mis mõjuvad ärritavalt.
  • Taga kõrgekvaliteediline toit – toit on koera tervise ja heaolu tagamiseks ülitähtis. Looma jaoks võib põhjustada stressi see, kui ta organism ei saa tema eluetapiks (noor, vana, aktiivne, kutsikatega) vajalikke toitaineid.

Õnnelik koer on rahulik koer!