Mis on külmpressitud toit?

23.10.2017

Termin “külmpressitud” tuleneb taimeõlide valmistamismeetodist ning on toidutööstuses tuntud kvaliteeditegurina. Samal ajal kasutatakse külmpressimist mahlade ja lemmikloomatoitude valmistamisel.

Külmpressitud toit vormitakse graanuliteks (sarnaselt lemmikloomatoitudega) temperatuuridel, mis jäävad pressimisprotseduurist madalamaks. Pressimisel vallandub kuumus, mis sõltub tootjast ja kindlast pressimismeetodist (aurpressimine, rullpressimine või “jääpressimine”), mis jääb temperatuurivahemikku 25°C ja 90°C.

Valmistamisprotsess kirjeldab küll toidumassi töötlemist, kuid mitte koostist või toidu kvaliteeti. Enamasti kasutatakse toormaterjalina (osaliselt tugevalt kuumutatud) loomalihajahusid või kuivatatud liha. Euroopa regulatsioonid loomsete kõrvalsaaduste ja inimtoiduks kõlbmatute loomsete saaduste osas (EU 1069/2009) sätestavad, et liha peab enne toiduks töötlemist olema eelnevalt kuumtöödeldud. Kui süsivesikud ei ole kuumtöödeldud, ei tohi neid koeratoidus kasutada.

Värske liha ei saa olla lihtsalt "külmpressitud"!

Eelised:

  •  Kuumatundlikud lisandid, nagu vitamiinid, õlid ja maitsetaimed lisatakse vahetult enne töötlemist (pressimist), puutudes nii kuumusega vähem kokku.
  • Kasutatakse vähemalt 2 korda vähem kuumust kui tavapärasel pressimisel.
  • Toit laguneb vee lisamisel väga kiiresti, tekitades nii vähem puhitust.

Miinused:

  • “Külmpressitud” ei ütle midagi toidu koostise ega teiste tootmisprotsesside kohta
  • Värske tooraine kasutamine ei ole tingimuseks. 
  • Seeduvus ei ole sageli optimaalne (tuginedes raportitele/kogemustele), seega tekib rohkem väljaheiteid

Kokkuvõte:
“Külmpressitud” lemmikloomatoidul võivad olla omad eelised ning see eeldab, et kogu tootmisprotsessi käigus ei kasutata kuumust. "Külmpressitud" ei viita kuidagi kasutatud toormaterjalile, toidu koostisele ega sellele, kas see vastab koera vajadustele. PLATINUM ei kasuta toidu valmistamisel liigset kuumust, kuid meie jaoks ei ole see peamine sõnum.