Ohtlikud toiduained koertele

26.02.2015

Mõned meie neljajalgsed sõbrad võivad olla väga osavad näppajad! Kuid olge ettevaatlikud – mitte kõik, mis koerale meeldib, ei ole tema tervisele hea!

Mõned inimeste igapäevasel toidulaual olevad ained võivad koertele ka väikeses koguses väga ohtlikud olla.

Rosinad/viinamarjad põhjustavad oksendamist, kõhulahtisust, kõhuvalu ja isegi neerupuudulikkust. Juba 50 rosinat või 30 viinamarja võivad 5 kg koeral tekitada ägeda neerupuudulikkuse.

Makadaamia pähklite ohtlik mõju on siiani täpselt teadmata, kuid juba neli pähklit on piisav kogus, mis võib koeral tekitada liigesejäikust, käimisprobleeme ja maksapuudulikkust.

Viljade kivid – aprikoosi-, ploomi- ja virsikukivide purustamisel eraldub vesiniktsüaniidhape ja tsüaniidid.
Mõrumandlid sisaldavad amügdaliini, mis metaboliseeritakse seedimisel vesiniktsüaniidhappeks.

Šokolaad – eriti tumedas šokolaadis sisalduv teobromiin on koertele väga kahjulik. Juba üks tahvel tumedat šokolaadi võib tappa 5 kg koera!

Koera esimese eluaasta jooksul peaksite olema ettevaatlik ka järgmiste toiduainetega:

Tomat ja paprikad – võib anda vaid väga küpseid vilju, kuna toored viljad sisaldavad solaniini, mis võib tekitada letargiat/uimasust, iiveldust, oksendamist, tasakaaluhäireid ja hingamisraskusi, mis võivad lõppeda looma surmaga.

Avokaadod sisaldavad persiini, mis on koerte jaoks mürk. Soolestikku imendumise järel saavutatakse kõrgeim kontsentratsioon veres 1-2 tunni jooksul. Väike kogus tekitab nibude paistetust, suurem kogus südametöö häireid ja südameseisakut.

Küüslauk sisaldab allitsiini. Terve küüslauk on ca 10 kg koerale kahjulik – hävitab vererakke ja põhjustab aneemiat.

Sibula aktiivaine on n-propüüldisulfiid, mis kahjustab vererakke ja põhjustab aneemiat. Enim ohustatud tõud on akitad ja shibad.

Ksüliit / ksülitool või ligniit - suhkruasendaja (kunstlik magustaja) diabeetikutele mõeldud toodetes, hambapastas ja mujal – tekitab maksakahjustusi ja alandab veresuhkru taset.

Kõik väljatoodud toiduained on ohtlikud nii toorelt kui küpsetatult!