Võitlus puukide vastu

18.04.2024

Kevadekuulutajad on iga inimese jaoks erinevad. Mõnele on see kuldnokkade, lõokeste või miks ka mitte hanede tagasitulek, mõnele esimesed piisavalt soojad ilmad, mis lubavad talvejope koju jätta, mõnele aga (tõuke)rataste ilmumine linnapilti. Lemmikloomaomanikele on üheks ebameeldivaks kevadekuulutajaks kindlasti puukide ärkamine.

Eestis levivad võsa- ja laanepuuk, kelle aktiivsuse kõrghooaeg on maist septembrini, kuigi puuke on võimalik saada isegi talvel. Tulevikus võivad kliima soojenemise taustal siinmail levima hakata ka seni nägemata puugiliigid, kes on võivad edasi kanda ka eksootilisemaid haigusi. Seetõttu on nii enda kui oma lemmiku parima tervise huvides mõistlik tegeleda puukide tõrjumisega.

Aga miks puugid üldse nii halvad kaaslased on? Esiteks levitavad puugid mitmeid haigusi, millest tuntuim on borrelioos. Puuke, s.h. “haigeid” puuke võib seejuures üles korjata igalt poolt – lisaks metsale ja põllule ka kesklinna murulapikeselt, pargist, matkarajalt või oma koduhoovist. Borrelioosi peaks soojemal ajal kahtlustama juhul, kui loom jääb justkui üleöö haigeks, sest borrelioosi tunnused ilmnevad üldiselt mitu kuud pärast nakatumist ning koheselt mingeid nähtavaid haigustunnuseid ei teki. Enamasti kerkib puugi hammustuskohta väike punetav punnike, mis võib mõnel juhul loomale ka tõsist valu tekitada. Olenevalt puugi asukohast võib koer või kass valu ja ebamugavuse tõttu hakata kohta intensiivselt lakkuma ja põhjustada sellega ka laiaulatuslikuma nahapõletiku.

Kuidas oma lemmikut siis puukide eest kaitsta? Lemmikloomapoodides, loomakliinikutes ja apteekides on müügil palju erinevaid ravimeid. Valida saab nii närimistablettide, turjatilkade, spreide kui ka ravimkaelarihmade hulgast. Seejuures on suurem osa neist toitumisvastased (s.t. et puuk küll ronib looma peale ja kinnitub, kuid hukkub seejärel kiiresti), ent osadel on ka puuke peletav toime. Ükski ravim ei ole aga 100% efektiivne, kuid loomaomanikena saame veel nii mõndagi ära teha.

Olenemata sellest, kas eesmärgiks on ravimite kasutamist vähendada, neist hoiduda või lihtsalt oma lemmikut puukidevastases võitluses igakülgselt toetada, aga tänapäeval on saadaval muuhulgas ka erinevatest õlidest ja looduslikest toimeainetest tehtud vahendeid. On teatatud isegi mõne seeneliigi võimest puukide arengutsüklit häirida. Looduslike vahendite eraldiseisvat puugivastast toimet pole küll seni teaduslikult tõestatud ning inimeste kogemused on väga erinevad, aga oma koht puukidevastases võitluses on neil kindlasti. Nimelt on enamike selliste vahendite eesmärk kaitsta või turgutada loomade nahka kui olulist biobarjääri, ja muuta see ühtlasi võimalikult puugivaenulikuks. Mõned sellised vahendid nõuavad omanike poolt rohkem tööd ja tegutsemist ning mõned vähem. Mõnel juhul on aga kõik tehtud lausa nii lihtsaks, et võta ja tee koeraga trenni, trikke või premeeri koera niisama tubli olemise eest, toetades samal ajal tema kaitsevõimet puukide vastu. Roosi katsetab näiteks sel hooajal põnevusega Platinumi uusi Fit-Bits Protect maiuseid!

Ära ei tasu siiski unustada seda põhitõde, et ükski puuk ei saa looma nakatada, kui ta koheselt eemaldada. Seega tasub oma karvaseid sõpru igal õhtul kontrollida ja kutsumata külalised koheselt likvideerida. Seejuures tuleb olla hoolas ka iseenda tervise osas ja mitte katsuda puuke paljaste kätega, või siis pesta käed pärast seda korralikult ära. Kui puuk on juba kinnitunud, on teda mugav ja ohutu eemaldada spetsiaalse puugieemalduskonksu abil, mida müüakse enamikes loomapoodides ja apteekides. See kindlustab, et välja tuleb ka puugi kärss ning et eemaldades (erinevalt näiteks näppe või pintsette kasutades) ei pigistata puugi kehast potentsiaalseid haigustekitajaid oma looma sisse.

Lõppotsus jääb loomulikult iga omaniku teha, kui tundub mõistlik võtta kasutusele kõik võimalikud meetmed oma loomade kaitsmiseks. Puugivähest suve!

Autor: Dagni - Alice (www.instagram.com/karjakadjakassid)