Paljudele meist ei ole puhkus ilma koerata õige puhkus. Kui teha piisavalt ettevalmistusi, sujub puhkuse veetmine lemmikuga ideaalselt. On selge, et kõik koerad ei naudi jalutuskäiku rahvarohketes kohtades või pikki matku konarlikes mägedes. Samuti ei pruugi teie sõbrad olla vaimustunud sellest, kui võtate koera külla kaasa. Lisaks võivad paljud koerad reisides muutuda ülierutunuks või ärevaks, mis võib põhjustada käitumisprobleeme nagu märgistamine, haukumine, lõhkumine. On mõistetav, et sellise koeraga ei pruugi puhkuse nautimine olla ideaalne.

Puhkust planeerides esitage endale oma koerale mõeldes mõned küsimused:

-          Kas teie koerale meeldivad seiklused või naudib ta pigem rahulikku ja vaikset keskkonda?

-          On teie koer kogenud reisija või oleks see talle esmane kogemus?

-          Kas teie koerale meeldivad teised koerad? Kuidas ta suhtub inimestesse?

-          Kas teie koeral on erilisi vajadusi või füüsilisi piiranguid, mis võiksid teda reisil olles mõjutada?

Kui teie koer on väga sõbralik ja hea suhtleja, võite puhkuse ajaks  valida ka mõne linna külastamise. Kui koer on inimeste suhtes pelglik, valige puhkamiseks pigem mõni linnakärast puutumata paik looduses, kus saate rahulikult matkata ja omaette olla.

Kui reisiplaanid on paigas, on aeg teha veidi uurimistööd.  Veenduge, et väljavalitud puhkekohas on koerte kaasavõtmine lubatud. Pange tähele, et erinevus on ka lihtsalt „koerad on lubatud“ paigas ja koerasõbralikus kohas. Reeglina saab selle selgeks juba ühe telefonikõnega. On ööbimiskohti, kus on lubatud vaid väikesed lühikarvalised koerad. Sellisel juhul tuleks olla väga tähelepanelik ja uurida enne minekut kõik täpselt järele.

Paljud turistidele mõeldud sihtkohad lubavad koeri hotellidesse, kämpingutesse ja parkimisaladele. Samas ei ole koerad lubatud aladele, kus on vaatamisväärsused või matkarajad. Lisaks tasub alati uurida, kas koerte eest küsitakse lisatasu.

Kui sihtkoha eeltöö on tehtud, veenduge, et koer on reisiks valmis. Kas koer on harjunud pikemate autoreisidega või mõne muu transpordivahendiga (laev, paat, rong jm), mida plaanite kasutada? Seda kõike on võimalik koerale õpetada ja teda eelnevalt harjutada. Vajadusel küsige loomaarstilt rahustavat toidulisandit Calmex. Reisi ajal tehke kindlasti koeraga jalutamiseks piisavalt peatusi. Ärge unustage koerale vett pakkuda isegi siis, kui tegemist ei ole väga palava ilmaga.

Kui plaanite kasutada ühistransporti, kontrollige eelnevalt, kas koerad on selles lubatud ja kas suukorvi kandmine on vajalik. Erinevates linnades, riikides või transpordifirmades võivad olla erinevad reeglid.

Kui puhkuseplaanid sisaldavad palju jalgsi liikumist, veenduge, et koer on selleks piisavalt heas vormis. Pikkade matkade puhul tasub käppade kaitsmiseks kaaluda käpavaha või spetsiaalsete jalanõude kasutamist. Vältige võimalusel asfaldil jalutamist.

Mõelge samm-sammult oma puhkuseplaanid läbi, mõldes, kas teil on võimalik oma koeraga koguaeg koos olla või saab seda vajadusel teha mõni teie reisikaaslane. Kui teie koer pole harjunud üksi võõrastes kohtades või puuris olema, ärge jätke teda üksinda hotelli. Paljud koerad on uutes kohtades viibides väga ärevil ja üksinda jätmine süvendab seda veelgi. Tulemuseks võib olla märgistamine, ulgumine ja esemete lõhkumine. Pange tähele, et enamikes ööbimiskohtades ei ole koera üksinda jätmine lubatud.

Ärge jätke koera kunagi üksi autosse! Isegi varjus ja irvakil akendega autos võib temperatuur kahekordistuda juba vähem kui poole tunniga, mis võib lõppeda looma kuumarabanduse ja surmaga.

Lemmikuga reisides on hea, kui koer teab mõningaid käsklusi. Näiteks käsu peale hädade tegemine on väga kasulik just reisil olles ja seda on koerale kerge õpetada. Vali mõni sõna (nt. „pissi“  vms)  ja alati kui koer häda teeb, ütle see sõna ja premeeri seejärel koera. Sõna õpetamine ei tohiks võtta üle nädala. Selle abil on võimalik reisil olles vältida olukordi, kus koer ennast valedes kohtades kergendab (iluaiad jm). Alati kui jõuad paika, mis on sobilik koht koerale hädade tegemiseks, anna käsklus. Sellest on abi ka muudes olukordades, kui on näiteks väga kiire ja jalutamiseks ei ole aega või on väljas väga kehv ilm.

Üks väga oluline käsklus, mida koer peab oskama, on „SIIA“. See võib päästa sinu koera elu! Eriti võõrastes kohtades, kus koer võib kergemini segadusse sattuda, ehmuda ja ära joosta.

Oluline on ka oskus rahuneda ja puhata. Selleks sobivad käsklused „koht“, „puhka“, „lama“ vms. Selleks võib kasutada ka puuri või tekikest, millega koer on harjunud. Ku viibite võõras kohas või näiteks restoranis ning on vaja, et koer oleks rahulikult paigal, on sellisest oskusest väga palju abi.

Nimekiri asjadest, mis võiksid olla koeraga reisides kaasas :

 • Jalutus- ja kaelarihm

 • Toit ja vesi

 • Kausid

 • Maiused

 • Kakakotid

 • Rätik koera kuivatamiseks või käppade puhastamiseks

 • Vajadusel šampoon ja hari

 • Puugieemaldaja

 • Puur või pesa magamiseks ja puhkamiseks

 • Koera pass või vaktsineerimistunnistus

 • Esmaabikomplekt

 • Mänguasi või närimismaius


Veenduge, et teie koeral on registrisse kantud mikrokiip ( www.llr.ee või  lemmikloomaregister.ee ). Kinnitage oma andmed ka koera kaelarihma külge.

Kui plaanite ületada riigipiiri, kontrollige eelnevalt, kas külastatavas riigis on lemmikloomade suhtes erinõudeid. Seda saate teha aadressidelt: http://www.vet.agri.ee/?op=body&id=967 või http://www.loomaarst.ee/index.php/reisimine-loomadega või küsides oma loomaarstilt.

Lisaks eeltööle asukoha ja lemmiku suhtes, otsige igaks juhuks välja loomakliinikute kontaktid selles piirkonnas, kuhu plaanite minna. Kui eeltöö on hoolikalt ja järelemõeldult tehtud, ei teki reisil ebameeldivaid üllatusi ja saate koos oma lemmikuga mõnusat puhkust nautida!