Kutsikate toitumine

Kasvu- ja arengufaasis on oluline toita koeri tervisliku ja tasakaalustatud kutsikatoiduga, et panna nurgakivi koera tervele elule.

Esimese nelja nädala jooksul saab kutsikas kõik olulised toitained emapiimast. Pärast seda perioodi sellest kutsika kasvuvajaduste katmiseks enam ei piisa ja tuleb alustada aeglaselt üleminekut tahkele toidule.

Tervislik toitumine juba varases eas

Kutsikad teevad füüsilise arengu läbi vaid ühe aasta jooksul, milleks inimesel on vaja 15 aastat. Lihaste ja luustiku tohutu kasvukiirus nõuab hästi doseeritud tasakaalustatud toitumist, et algsest pisikesest kutsikast saaks proportsionaalne ja terve täiskasvanud koer. Seetõttu on oluline anda neile spetsiaalset kutsikatoitu, mis sobib igati noore ja kasvava kutsika vajadustega.

Kui kutsikas uude koju läheb, annab kohusetundlik kasvataja teile kaasa kutsika tavapärase toidu ja toitumiskava. Järgige seda esimestel päevadel, sest kutsikas peab kõigepealt uude kohta sisse elama. Kutsikas peab harjuma paljude uute aistingutega ja tema immuunsüsteemi on lihtne üle koormata. Kui sellele lisaks tuleb harjuda ka uue toiduga, muutub see talle kiiresti üle jõu käivaks ja põhjustada kõhulahtisust. Toitu võib muuta pärast vähemalt ühe nädala pikkust sisseelamisperioodi või kui kutsikas on uute elutingimustega juba harjunud.

PLATINUM Puppy Chicken tervislik ja tasakaalustatud kutsikatoit rahuldab kõik kutsika vajadused. PLATINUMi puhul on erilist rõhku pandud koostisainetele kui kutsika tervisliku elu nurgakivile. See sisaldab 73% värsket liha kuivtoidus ja 84% värsket liha märgtoidus – lihasisaldus on nii suur, et toode sobiks ka inimesele. Nii nagu tema esivanem, vajab ka teie väike koduhunt iga päev liha, et jääda terveks ja tugevaks kogu oma elu jooksul.

Lisaks on kvaliteetne PLATINUMi kutsikatoit gluteeni-, soja- ja GMO-vaba ning 100% ilma värv-, lõhnaainete ja maitsetugevdajateta. Toit on küpsetatud omas mahlas, vett lisamata, ainulaadsel aeglase kuumutamise meetodil. Säästlik tootmisprotsess ja väärtuslikud toitained tagavad, et toit on teie kutsikale tervislik ja kergesti seeditav.

Üleminek PLATINUMi toidule

Kutsikatoidu söötmise soovitused:

  • Soovitame PLATINUMi toidule üle minna ilma üleminekufaasita, mitte järk-järgult. Me ei soovita segada PLATINUMi kuivtoitu teiste kuivtoitudega, kuna kahe toidutüübi seeditavus erineb.
  • Andke kutsikale toitu kuivalt või niisutatuna vähese (soovitavalt leige) veega, kuid ärge laske toidul vees liguneda.
  • Alguses toita ainult väikseima soovitatud toidukogusega. Kuivtoidu kogust tuleks suurendada ainult vajaduse korral, 10 kuni 50 grammi kaupa, kuni jõutakse sobiva lõppkaaluni.
  • Kasvavate koerte puhul on eesmärk alati optimaalne, mitte maksimaalne kasvutempo.

Õige toitmine

Kohe pärast koera koju toomist peaksite oma kutsikale eraldama püsiva, rahuliku söömiskoha, kus ta saab oma toidunõusid häirimatult tühjendada. Samuti peab koerale olema alati vabalt kättesaadav puhta veega täidetud kauss ja toit peaks olema kättesaadav ainult kindlatel söögiaegadel. Jäägid toidukausis või toit, mida koer ei ole puudutanud, tuleks alati ära visata kohe, kui teie neljajalgne sõber on toidukausi juurest lahkunud.

Palun hoolitsege selle eest, et teie uuel pereliikmel oleks alati võimalus pärast söömist puhata. Kutsikate normaalset mängu ei saa (ega tohikski) takistada, kuid täiendav mängimine ja põnevus ei peaks toimuma vahetult pärast söögiaega.

Oluline: vältige toidu pidevat vahetamist – te võite nii rahuldada inimese vajadust vahelduse järele, kuid koerale te sellega head ei tee.

Kui soovite anda oma koerale veidi vaheldust, võite anda talle PLATINUMi kuiva ja märga kutsikatoitu eraldi või koos. Vähendage kuivtoidu kogust sobivalt 3 : 1 suhtega, st 30 grammi märgtoidu kohta 10 grammi kuivtoitu.

Koerad kannatavad tänapäeval sageli selle all, et neile antakse liiga palju süüa. See toob kaasa liiga kiire kasvu või ülekaalulisuse kasvufaasis, millel võivad olla tõsised tagajärjed teie kutsikale või noorele koerale. Seetõttu lähtuge toidukoguse määramisel tootja poolt soovitatud päevasest normist. Jätke aga ka veidi mänguruumi: olenevalt teie koera aktiivsusest ja temperamendist peaksite söötma talle suuremaid või väiksemaid koguseid. Samuti peate alati silma peal hoidma oma noorukese koera väljanägemisel.

Enne kutsika kolimist teie majja on tema kasvataja või loomade varjupaik tavaliselt koera kolm korda päevas söötnud. Seda regulaarset tsüklit saate säilitada kuni kutsika kuuekuuliseks saamiseni. Pärast seda võite minna üle kahele söögikorrale päevas (ideaalis hommikul ja õhtul).

Oluline: kui teie koer keeldub pikema aja jooksul söömast ja kui ta tundub ka väga väsinud, peaksite kindlasti loomaarsti poole pöörduma!

Päevase toidukoguse kavandamisel tuleb arvesse võtta ka maiuspalade ja muude hõrgutiste tarbimist, et vältida liigset söötmist. PLATINUMi maiused ei sisaldada soovimatuid lisaaineid, mis koormavad looma. Oleme teadlikult otsustanud mitte lisada toidule vitamiine ja mineraalaineid, et vältida nende üledoseerimist. Nii nagu PLATINUMi koeratoit, on ka suupisted gluteeni-, soja- ja GMO-vabad ning sisaldavad ainult kvaliteetseid koostisosi, mis sobivad ka inimtoiduks. Ja mis kõige tähtsam: 76% värsket liha!

PLATINUM Click-Bits maiused sobivad eriti hästi kutsikate ja noorte koerte igapäevaseks treenimiseks või lihtsalt vahepalaks söögikordade vahel. Väikesed maiuspalad mahuvad igasse kotti ega purune.

Kasvuks vajalikud valgud toidus

Looduslikult on palju erinevaid valke: kui tegemist on toiduks vajalike valkudega, saab valida olenevalt päritolust loomsete ja taimsete valkude vahel.

Noorele ja täiskasvanud koerale on kõige olulisemad tailihast saadud valgud. Värskest lihast saadud kvaliteetsed valgud ehk PLATINUMi kuiv- ja märgtoidu peamine komponent on koertele kõige paremini omastatavad ja kasutatavad. Koera seedetrakt on loodud lihasööja toitumisharjumuste järgi, seega on liha tema jaoks kõige lihtsamini omandatav toit.

Kasutatava valgu allikad ja kvaliteet on koeratoidu puhul väga olulised. Seetõttu ei ole protsentuaalsed väärtused, mis näitavad koostisosade loendis igas koeratoidus sisalduvat valgukogust (toorvalk), kuigi olulised. Vastupidi levinud arvamusele ei ole ainult valkude osakaal see, mis võimaldab koeral kiiresti või aeglaselt kasvada. Palju rohkem mõjutab koera kasvu tarbitud energia üldkogus. Lõplik suurus, mille teie koer ühel päeval saavutab, on nii ehk teisiti geneetiliselt määratud.

Üleminek täiskasvanute toidule

Väikeste tõugude, nt taksikoerte ja mopside puhul, soovitame üleminekut PUPPY Chicken toidult täiskasvanute toidule siis, kui kutsikas on kaheteistkümne kuu vanune.

Keskmise suurusega koertega, nagu austraalia lambakoerad ja borderkollid, võib toitu vahetada siis, kui kutsikas on kuuekuune. Eriti suurte tõugude, nagu berni karjakoerad ja Rodeesia ridgebackid, puhul võib ülemineku PLATINUM täiskasvanud koerte toidule toimuda nelja kuu vanuselt.

Kui te lähete täiskasvanute toidule üle enne esimese kaheteistkümne kuu möödumist, peaksite järgima kutsikate söötmise soovitustabelit esimese aasta lõpuni, et tagada piisav toitainetega varustatus.

Toidulisandid – jah või ei?

Otsus, kas kasutada noore pereliikme toitmisel ka toidulisandeid, sõltub sellest, millise toidu te oma kutsikale valite:

  • PLATINUM kui ainus täistoit

Kui otsustate oma neljajalgset sõpra toita PLATINUM PUPPY (ja hiljem PLATINUM ADULT) koeratoiduga, ei ole teil täiendavaid toidulisandeid vaja kasutada, sest kõik PLATINUMi kuivtoidud on täistoidud, mis sisaldavad kõike, mida teie koer tervislikuks kasvamiseks vajab. Lisandite kasutamine võib olla isegi kahjulik, sest täiendavad mineraalid võivad asjatult häirida tasakaalu PLATINUMi toodetes sisalduvate toitainete ja mikroelementide vahel.

  • Toortoit PLATINUM pluss või kodus valmistatud toit

Kui otsustate PLATINUMi kombineerida toorsöötmise või kodus ise valmistatud toiduga, võib olla vajalik kasutada toidulisandeid. Peaksite aga alati meeles pidama, et toidulisandite vale annustamine võib teie lemmikloomale põhjustada pikaajalisi tervisekahjustusi. Seega veenduge, et saate sel teemal üksikasjalikku nõu!

Mikroelemendid ning vitamiinid peavad olema igas koeratoidus õiges koguses ja vahekorras. Puuduse või liigsete koguste võimalike tõsiste tervisemõjude tõttu on oluline olla eriti ettevaatlik kasvavate loomade toiduportsjonite valimisel. Samuti peate toortoodete kasutamisel jälgima rangeid hügieeninõudeid. Et toitumiskava oleks vajaduspõhine ja seda mitte ainult tundliku kasvufaasi ajal, võite kasutada kvalifitseeritud toitumisalast konsultatsiooni (seda saab näiteks ülikoolide veterinaariateaduskondadest).