Ostukorv 0

Logo Tere tulemast!

Zucchini tegi hambapesuga tutvust juba noores eas, kui PetCity veterinaar kutsikakoolis meile rääkis, et oma uut perekonnaliiget tuleks suuhügieeniga harjutada juba varakult. Nüüd on Zucchini üle aasta vana ning hambapesu vastu ei ole tal enam midagi.

Kuni hiljuti harjasime Zucchini hambaid üsna regulaarselt (mõne üksiku pikema pausiga) koertele mõeldud hambapasta ja spetsiaalse hambaharjaga. Kõige toredam oli see, et tavaliselt meie corgipoiss lausa tuiskas teisest ruumist kohale, kui kuulis hambapasta korgi keeramise häält. Samuti ei olnud Zucchinil midagi tema suus asjatamise vastu, kuid tema jaoks oli palju meelepärasem püüda samaaegselt hambapastat lakkuda. See aga takistas ligipääsu tema tagumistele hammastele, mis jäid seetõttu tihti tähelepanuta. Lisaks on Zucchini saanud närida konti, porgandeid ja närimismaiuseid, kuid sellest ei piisanud, et Sööbikut ja Pisikut eemal hoida.

Nii avastasime umbes kuu aega tagasi, et tema purihammastele on tekkinud hambakivi. Kuigi see oli murettekitav, siis otsustasime (ja Zucchini ei vaielnud alguses vastu), et tuleb olla hoolikam. Võtsime hambapesu nüüd iga päev ette ja pühendasime mõlemale suupoolele rohkem aega. Paari nädala jooksul ei muutunud midagi -  hambakivi “säras” jätkuvalt vastu. Ainult Zucchini ei jooksnud enam nii rõõmsalt hambapesu ajaks kohale, sest see oli muutunud veidi intensiivsemaks, kui talle meeldiks. Olukord tundus lootusetu ja sel hetkel oleksime me tegelikult pidanud juba loomaarsti juurde aja panema.

Sellegipoolest võtsime veel kasutusele viimase õlekõrre enne veterinaari juurde minekut. Juba varasemalt olid silma jäänud Platinumi hambageelid ja nende tõhus toime hõlpsalt eemaldada ja ennetada hambakivi, kuid lemmikloomapoes käies osutusid alati valituks teised tooted. Nüüd aga jõudis Platinum OralClean+Care Classic lõpuks ka meie ostukorvi!

 

Kuna hambakivi oli jõudnud tublisti kivistuda, siis kandsime geeli hammastele kaks korda päevas. Alguses tundus see pisut loogikavastane, et harjamist polegi vaja. Zucchini aga tundis suurt rõõmu selle üle, et hambahari jäi sahtlisse ning et lõpuks on hambahooldusvahend, mida ta võib segamatult limpsida. Kuigi pakendil on kirjas, et esialgne hooldusfaas kestab enamasti 3 kuni 6 nädalat, siis Zucchinil kadus kogu hambakivi juba pooleteise nädalaga. See aga ei tähenda, et enam pole Zucchini suuhügieenile vaja tähelepanu pöörata - jätkame samamoodi, kuid oleme avastanud, et seda saab teha ka lihtsamalt kui harjamisega.

 

Õppisime Zucchini esimese eluaasta jooksul, et

1) koera hambahooldus on väga oluline;

2) juba kutsikat tuleb hambapesuga järk-järgult harjutada, et hiljem oleks lihtsam;

3) tuleb olla järjepidev ja kõikidele hammastele tähelepanu pöörata;

4) tuleb leida sobiv vahend ja toode - mis võib sobida ühele koerale, ei pruugi sobida teisele;

5) ei tohi lasta olukorral minna nii kaugele, et hambakivi on juba tekkinud.

 

 

Tekst: Doris-Marii. Zucchini tegemistel saab silma peal hoida Instagramis (LINK).

Pldi autor: Kadri Marie Männik

Kätte on jõudnud see aeg, kus õues on pori ja... ka meie elamine ei pruugi enam nii puhas olla. Paratamatult toovad koerad poriste ilmadega tuppa ka rohkem mustust, kuid selleks, et seda vähendada, jagame teiega mõningaid nippe/meeldetuletusi mida teha, et elamine ka sügisel puhtaks jääks.

 

 1. Esiteks hoia oma lemmik puhtana – poriste ilmadega tuleks harjutada nii endale kui koerale uus rutiin. See tähendab, et kohe kui õuest tullakse, tuleb koera käpad puhtaks teha. Samuti tuleks regulaarselt koera kammida ja pesta. Hoiame juba väga suuresti enda kodu rohkem puhtana, kui pöörame rohkem tähelepanu ka koera puhtusele.
 2. Kui oled lubanud oma koera diivanile/voodisse, siis tasub neile peale panna katted/pleedid, mille peale koer koos Sinuga õhtuti lebotama tulla võib. Neid on kindlasti lihtsam pesta, kui hiljem tervet diivanit või voodit.
 3. Jällegi üks väga-väga oluline punkt – muretse endale kvaliteetne tolmuimeja, mis teeb Sinu elu mitmeid kordi lihtsamaks. See on toode millesse tasub investeerida, eriti, kui kodus on mitu koera. Lisaks tolmuimemisele tuleks järjel hoida ka „lemmiktegevusega“ – põrandapesuga. 
 4. Puhasta regulaarselt koera asju – näiteks mänguasjad, asemed/pesad jne. Neid pestes ei vea koer mööda elamist mustust laiali ja ka endal on meeldivam koeraga tema mänguasjadega mängida, kui need puhtad on.
 5. Tuuluta tubasid – ka sügisel tuleks elamisse lasta värsket õhku, isegi kui õues on juba miinuskraadid. See aitab elamises õhu värskena hoida.

 

Need on tavalised ja igapäevased tegevused/toimetused, mis aitavad meil elamise puhtana hoida. Kuigi oleme ilmselt kõik peale tööpäeva väsinud ja ei taha kuidagi kohe koristamisele mõelda, on õhtul kindlasti parem kodus olla ja õhtusööki nautida kui tead, et elamine ja ka koerad, on puhtad :).

 

 

Autor: Gete (www.instagram.com/rocco_raphael_theaussies/)

Pimedad õhtud ongi juba käes ning olenemata sellest, et õues ei näe õhtuti enam ei istuda ega astuda, tuleb koertega ikka ennast õue vedada. Küll aga on meie õnneks tänapäeval igasuguseid vidinaid ja tooteid millega nii ennast, kui ka oma koer pimedas märgatavaks teha. Lisaks koera ja enda märgatavaks tegemisele on hea ka tasku/pealampi õhtuti kaasas kanda.

 

Koertele on õnneks praegusel ajal saadaval palju erinevaid tooteid, et nähtav olla:

 • Kaelarihmad/traksid, mille sisse on õmmeldud helkurkangas. Selliseid kaelarihmasid ja trakse on eriti hea kasutada just lühikarvaliste koerte puhul, kelle seljas ja kaelas on neid tooteid väga hästi näha.
 • Vilkuvad kaelarihmad – loomapoodides müüakse väga põnevaid kaelarihmasid, mis vilguvad pimedas, tasub poodidest küsida!
 • Erinevad vilkuvad ripatsid/tulukesed – ka neid on loomapoodides suures valikus. Meie kasutame selliseid vikuvaid tulukesi, mida saab ümber tõsta erinevatele traksidele, kaelarihmadele jne. See ei ripu ja seega ei kao ka ära, vaid on kindlalt rihma või traksi küljes kinni.
 • Erinevad joped/vestid – just metsas käies on hea kasutada erinevaid nö jahijakke, mis teevad koera pimedas kergelt nähtavaks.
 • Jalutusrihmad – ka jalutusrihmasid on praegu väga mitmeid ja erinevaid, kus on helkurribad külge õmmeldud.

 

Lisaks koertele tuleks ka ise kindlasti pimedatel õhtutel kanda helkurit ning meie kaasavara pimedatel õhtutel on alati ka pealamp - sellega teen ma ka ennast väga selgelt nähtavaks. Ka linna tänavatel tuleks koer nähtavaks teha, et teised liiklejad ja autod juba eemalt Teid märkaks. Nii saate veenduda, et jalutuskäik on ohutu nii Teile kui ka kaasliiklejatele :).

 

 

Autor: Gete (www.instagram.com/rocco_raphael_theaussies/)

Ericu viimasest postitusest koeratoit.ee blogis on juba mõnda aega möödas ning on paras hetk rääkida ühest kogemusest, mis on ühtmoodi põnev kui ka kasulik kõigile koeraomanikele. Sättige ennast mugavalt arvuti või telefoni taha ning saage osa Eric the Corgi teekonnast tervemate hammaste poole.

Sellest, et inimene peaks oma hambaid iga päev pesema, on kõik teadlikud. Mitte aga kõik koeraomanikud ei teadvusta, et ka koerte hammaste eest tuleb hoolitseda. Selleks, et sinu neljajalgne pereliige saaks võimalikult kvaliteetselt oma eluaastaid veeta, tuleks sellega alustada juba varakult. 

Eric on oma 3,5 eluaasta jooksul silma paistnud üsna suure isuga ning ei ütle kunagi ei, kui midagi maitsvat on saada.  Erinevad krõbinad, vahepalad ja närimiskondid on üsna kiiresti kõhtu kadunud ning kasutatakse erinevaid võtteid, et lisa saada. Paraku on tema peremees ja perenaine üsna kindla meelega ja seetõttu võib öelda, et kaaluga Ericul muresid pole. Küll, aga muutus aktuaalseks tema hammaste tervis.

Olime Jüri kliinikus teostamas Ericuga tavapärast tervisekontrolli koos vaktsineerimisega, kui taipasime küsida ka hammaste seisukoha kohta, mis meie hinnangul hakkasid vaikselt kollaseks minema. Senimaani olime Ericule andnud aeg-ajalt närimiskonte, kuid ühtegi muud abivahendit hammaste hoolduseks me katsetanud polnud. Veterinaar vaatas Ericu hambad üle ning soovitas hambakivi eemaldada. Hambakivi teke koera hammastele on seotud nii koera enda eripäraga (sülje koostis), söödava toiduga kui ka hammaste hooldusega. Sarnaselt inimestele hakkab hambakivi igeme juurde kogunema kollase kihina, mis kahjustab igemeid kuniks hambad hakkavad loksuma ja kukuvad sootuks välja. Õnneks Ericul polnud hambakivi veel nii palju, et see väga mõjutaks tema tervist, kuid arst soovitas meil siiski varakult reageerida. Mõne nädala pärast oligi aeg sealmaal, et lasime Ericule teha hambakivi eemalduse oma kodukliinikus. Kuna protseduuriks tuli koer uinutada, et ta protseduuri käigus rahulik oleks ning ei oleks ohuks nii endale kui arstile, siis soovitati meile koera hommikul väga tugevalt mitte toita, sest see aitab tal kergemini uinutist üles ärgata ja ennetaks võimalikku iiveldust. Viisime Ericu arsti juurde, kus talle tehti kiire süst ning juba mõne aja pärast oli näha kuidas ta vaikselt unne suikus. Protsessi ennast me ei näinud, kuid koos ärkamisega läks selleks aega mõned tunnid. Alguses oli Eric üsna loid ja koduski pigem tukkus, kuid õhtuks oli ta juba erksam ning tegime ka väikse jalutuse temaga. Mis siis muutus?  Ericu hambad olid silmnähtavamalt valgemad ning samuti oli paranenud tema hingeõhk, mis oli vahepeal üsna halva lõhnaga. Hambakivi eemaldamine tasus end kindlasti ära ning polnud ka väga kulukas, arvestades et tegemist on ikkagi meie pereliikmega ning hiljem oleksid kulud juba oluliselt suuremad.  Täpsemat infot protsessist ja selle maksumusest saate uurida erinevatest kliinikutest.

Pärast seda protsessi otsustasime, et tuleb rohkem tähelepanu pöörata neljajalgse sõbra hammaste tervisele. Kuna närimiskonte olime juba ennem talle andnud, siis otsustasime katsetada ka spetsiaalselt hammaste hoolduseks mõeldud tooteid. Siinkohal tuli meile appi Platinum, kes andis meile võimaluse katsetada ühte nende toodetest. Meie testitavaks tooteks on Platinum OralClean+Care Classic geel (LINK). Geeli koostisesse kuulub näiteks vesi, tsitruse seemne ekstrakt ja ürdiõlid. Toote kirjelduses on mainitud, et tootes ei kasutata happeid ja seega ei mõjuta see ka hambavaapa.

Ericuga on alati põnev katsetada uusi asju, sest iga kord reageerib ta erinevalt. Mõne söödava tootega vaatab ta pika hambaga ning enne nuusutab või püherdab selle peal ja teise puhul hakkab kohe sööma. Kui talle esmakordselt geeli panime, siis vaatas ta alguses väga imestunud näoga otsa, kuid lasi geeli kenasti hammastele panna. Olles temaga ka näitustel käinud, laseb ta oma hammastega üsna rahumeelselt toimetada. Selle toote kasutamisel tuleb esmalt korjata ära kõik söödav ja joodav 30 minutiks, et tagada geeli toimimiseks sobiv keskkond suus. Samuti tuleks jook ja söök eemaldada käeulatusest ka pärast geeli määrimist. Geel tuleb määrida enda näpule ning sellega siis esmalt ülemist hambarida määrida ja siis alumist või vastupidi. Eric ehmatas alguses, kuna geelil on vist ka mõnevõrra jahutav toime, kuid lasi siiski geeli ilusti hammastele panna ning lakkus ka näpud hiljem üle. Protseduuri tuleb korrata 2-3 päeva järgselt. Avastasime geeli määrides, et sellel on mõnus piparmündi lõhn, mis on eriti meeltmööda perenaisele. Ka Ericu hingeõhk on pärast toote kasutamist väga mõnusa lõhnaga ning hambad on kenasti valged. 

Kokkuvõtteks soovime öelda, et lisaks tavapärastele koertega seotud tegevustele, pöörake tähelepanu ka oma neljajalgsete pereliikmete hammaste tervisele. Alati on mõistlikum ja odavam probleeme ennetada, kui selle lahendamisele oluliselt rohkem ressursse kulutada. Laske veterinaaridel iga-aastaselt ka hammaste seisukorda hinnata ja kui on vajadus, siis võtke ette hambakivi eemaldamine ning pärast seda jätkake juba korrapärase hooldusega. Teie koer on teile tänulik :). 

Ericu toimetamistega saate lisaks blogile kursis olla ka Instagramis ning Facebookis.

Kohtumiseni juba uutes seiklustes!

Eric the Corgi

Üleminek suveajalt talveajale tähendab, et kella keeratakse tunni võrra tagasi. Meile, inimestele, on see mõnes mõttes tore uudis, saame ju tund aega uneaega juurde, kuid meie lemmikutele võib see hoopis teisiti mõjuda. Meie lemmikud on harjunud meie nädalasiseste rutiinsete toimingutega ning seega võib kellakeeramine nende ajakava natuke sassi lüüa. Muidugi on ka kindlasti neid koeri keda kellakeeramine ei pruugi üldse mõjutada, kuid enamasti meeldib koertele rutiin, seega võib see nende päevakava siiski natuke sassi lüüa.

 

Paljudel koertel on ikkagi esimese asjana kui nad ärkavad, minna soov õue oma hädasid tegema. Kui aga meie tund aega kauem magame, võivad koerad tulla voodi äärele niutsuma, et mis mõttes?! Seega võib selline asi võtta jällegi aega, kuniks koertel hommikuse ärkamise uus kellaeg selgeks saab. Lisaks hommikustele väljaskäikudele mõjutab see kindlasti ka ju lõunaseid ja õhtuseid õues käimisi.

 

Lisaks ärkamisele võib segadust tekitada ka söömise aeg. Kindlasti on ka neid koeri kes ei saa ükski päev samal ajal süüa, mis tähendab, et neid see põhimõtteliselt ei mõjutagi. Kuid näiteks minu koerad saavad üldiselt igal hommikul ja õhtul samal ajal süüa. Raphael teab eriti täpselt, et kui kell on 18:00, on söögiaeg. Sellepärast ta igal õhtul juba 17:55 oma kausi ääres istub ja lihtsalt jõllitab mind :) Kui söögiaega aga koeral muuta ei taha, siis tuleks koerale söök anda nö vana kella järgi.

 

Tundlikumad koerad keda kellakeeramine väga mõjutada võib, eriti just kutsikad ja näiteks vanemad koerad (kuna õue mineku aeg, söögiaeg, magama mineku aeg jne kõik muutub) võivad muutuda natuke närvilisemaks/rahutumaks ja käituda teistmoodi – kui märkad oma lemmiku käitumises midagi väga teistsugust, siis tasub pöörduda veterinaari poole. Üldiselt on aga sellised muutused paari päevased, kuna koerad suudavad kiirelt nö ümberlülituda ja uue rutiini endale selgeks teha. Tundlikumate koertega tuleks kellakeeramine järk-järgult nende rutiini sisse tuua, mis tähendab, et endal tuleb küll hommikuti varem ärgata ja hakata 10-15 minuti kaupa näiteks hommikusi käimisi edasi lükata kuni olete jõudnud sinnamaale, et oletegi tunni võrra käimisi ja tegemisi nihutanud.

Kokkuvõtteks võib öelda, et koerad nagu ka inimesed, on väga erinevad. Mõnda mõjutab kellakeeramine väga ning mõnda üldse mitte – samamoodi on ka koertega. Mõned koerad on omanikus nii kinni, et harjuvad kohe omaniku uue „graafikuga“ ja elu läheb täpselt samamoodi edasi :).

 

Anna meile kindlasti märku, kas Sinu koer(ad) on kellakeeramisest kuidagi mõjutatud olnud? 

 

 

Autor: Gete (www.instagram.com/rocco_raphael_theaussies/)

Tooted 1 kuni 5 koguarvust 644

Lehekülg:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5