Agility on lõbus koeraharrastus, mis arendab koera kiirust ja osavust ning parandab koera ja koerajuhi vahelist koostööd. Agility on inspireeritud hobuste takistussõidust ja ala eesmärgiks on erinevatest takistustest raja läbimine võimalikult kiirelt ja puhtalt.


Ala sai alguse 1970-ndate aastate Suurbritannias korraldatud näidisesinemistest. Esimene laiema kõlapinna saanud ülesastumine toimus 1978. aasta Crufts koertenäituse raames. Pealtvaatajad olid etteastest vaimustuses ja juba kaks aastat hiljem tunnustas Suurbritannia kennelklubi agility-t ametliku spordialana. Järgnevate aastate jooksul saavutas ala suure populaarsuse üle maailma. Esimene agility-t tutvustav üritus toimus Eesti 1991.aastal.


Rajal paiknevad takistused võib jagada hüppe-, kontakt- osavus- ja läbitavateks takistusteks.


Hüppetakistused:


Tõke on agility põhitakistuseks. Selle kõrgus varieerub vastavalt võistlusklassile ja takistuse latt ei tohi olla tugevasti kinnitatud, vaid peab kergest puutest maha kukkuma.


Kaugushüppe pikkus on 0,4-1,5 meetrit ja see koosneb 2-5 madalast osast.


Müüri hüppelati osa on kinnine, kuid sellel  asetsevad lahtised osad, mille koer puute korral maha lükkab.


Rõngas on raami sisse riputatud rõnga kujuline takistus, millest koer läbi hüppab.


Hüppetakistuste hulka kuulub ka laud, millel peab koer eelnevalt kokku lepitud asendis viis sekundit ootama, enne kui jooksmist jätkata saab.


Kontakttakistused:


A-takistus koosnev kahest A-kujuliselt asetatud kaldpinnast, millest koer peab üle jooksma.


Poom on kolmest 30 sentimeetri laiusest ja kuni nelja meetri pikkusest lauast koosnev takistus. Poomi keskmine osa on kuni 1,3 meetri kõrgusel.


Kiik meenutab laste mänguväljakutelt leitavat lõbustusvahendit.


Kõigi kontakttakistuste juures on tähtsad takistuse alguses ja lõpus paiknevad kontaktalad, mida koer peab kindlasti puudutama.


Osavustakistus:


Slaalom koosneb 8-12 jäigast postist. Läbimisel tuleb tähelepanu pöörata õigele sisenemiskohale ja sellele, et koer ühtegi posti vahele ei jätaks.


Läbitavad takistused:


Tunnel on 60 sentimeetrise läbimõõduga painduv toru meenutav takistus, millest koer peab läbi jooksma.


Kott-tunnel koosneb tugevast materjalist algusosast ja sellele kinnitatud riidest osast, mille koer peab takistusest läbi joostes ise lahti lükkama.


Osalevad koerad on jagatud turjakõrguse järgi kolme rühma:


Mini – turjakõrgus alla 35 cm.


Midi – turjakõrgus 35–42,99 cm.


Maksi – turjakõrgus alates 43 cm.


Agilitys on kolm võistlusklassi:


Agility (AG-1) - võistlemist alles alustavad koerad


Agility (AG-2) - AG-1 klassis kolm puhast jooksu teinud koerad


Agility (AG-3) - AG-2 klassis kolm puhast jooksu teinud koerad


Võistlusraja pikkuseks on kuni 200 meetrit. Olenevalt võistlusklassist on rajal 15–20 takistust, neist vähemalt 7 on hüppetakistused.


Raja läbimisel on tähtis nii kiirus, takistuste läbimise puhtus kui ka nende sooritamine õiges järjekorras. Samuti peab koer mahtuma raja ideaalaja sisse. Ideaalaeg sõltub raja pikkusest ja selle eeldatavast läbimiskiirusest.


Lühikese näidisvideo leiab siit


Eestis tegeletakse agility-ga näiteks klubides Koerus, Tako, Säde ja A-koer.