Eelmisel nädalal rääkisime sellest, kuidas koera kaalu hinnata. Täna räägib Vilde tee loomakliiniku loomaarst Anu Poopuu faktoritest, mis võivad põhjustada koera ülekaalu.


Ülekaalu defineeritakse mõneti erinevalt, kuid seda seostatakse liigsest rasvaladestumisest tingitud kehafunktsioonide muutumisega.
  • Tõuline eelsoodumus – erinevat tõugu koertel on keha lihas- ja rasvamass jaotunud erinevalt, mistõttu erineb põhiainevahetuseks vajatav energiahulk, ainevahetuse kiirus jne. Näiteks labradoril on suhe lihasmassi ja rasvamassi vahel vastavalt:  66% ja 34%. Bokseril näiteks 85/15.

  • Geneetika – geneetiliselt määratud kompleksse süsteemi ülesanne kehas on säilitada tasakaal energia kasutuse ja saamise vahel ning see süsteem aitab meil looduses elus püsida.

  • Vanus – ülekaalu esinemissagedus kasvab proportsionaalselt  koerte vananemisega. On andmeid, mis väidavad, et ca 7-8 aastastest koertest üle poole on ülekaalulised.

  • Sugu – lõviosa ülekaalulistest koertest on emased koerad, mõningate uuringute põhjal võib väita, et emased esindavad u 60% ülekaalulistest koertest. Emastel koertel on isu kontroll seotud sigimistsükliga – isu väheneb vahetult enne inda ja inna ajal ning hakkab suurenema peale inda ning saavutab maksimumi suguorganite soikejärgus. Kaks viimast perioodi moodustavad lõviosa kogu tsüklist.

  • Steriliseerimine, kastreerimine – vähendab vajaminevat energiahulka kuni 30% võrreldes suguvõimelise koera energiavajadusega. Topeltefekt vähenenud vajaduse ning suurenenud isu näol põhjustab enamusel kastreeritud/steriliseeritud koertel ülekaalu teket.

  • Endokrinoloogilised haigused – näiteks suhkruhaigus, kilpnäärme alatalitlus jne võivad soodustada ülekaalu teket.

  • Vähene liikumine – ja seda just kogu päeva lõikes vaadatuna, on kõige tavalisem ja peamisem ülekaalu põhjus. Kuigi korteris elavad koerad on sagedamini ülekaalulised kui õues elavad, ei pruugi õues elav koer veel rohkem energiat kulutada.

  • Energiavajadusele mittevastav toit – koera nina jaoks on väga atraktiivsed rasvarohked ja liigselt süsivesikuid sisaldavad maiused ja toit. Kui sellist toitu anda vastavalt looma soovist, mitte tegelikest vajadustest lähtuvalt, tekib kiiresti energia liigtarbimine, mis ladestub rasvana ja põhjustab ülekaalu.

  • Toit kui sotsiaalne suhtlusvahend – vastavalt sõprade kostitamisele on meil kombeks jagada ka koertele sõprust läbi toidu. On tehtud kindlaks, et ülekaaluliste loomade omanikud panustavad loomale liikumisvõimaluse andmise asemel pigem aega nendega vestlemisele, koos pikutamisele jne, mille juurde käib ka maiuste andmine. Sageli on ka ülekaalulise looma omanikud ise ülekaalulised.